To chce zmeniť profesionálny americký violončelista David Teie, ktorý skladá muziku pre mačky. Šesťdesiatročný Teie, ktorý pôsobí vo washingtonskom Národnom symfonickom orchestri a vyučuje hudbu na Marylandskej univerzite, komponuje špeciálne pre mačky: vysoké tóny harfy pripomínajúce štebotajúcich vtákov podkladá basovým mačacím pradením vygenerovaným počítačom.
Pre mnohé mačky to prestavuje rozkoš a uvoľnenie. Tvrdí to štúdia, ktorú zverejnil odborný časopis Applied Animal Behaviour Science. Sedemdesiatsedem percent mačiek prejavilo pozitívne alebo uvoľnené reakcie na mačacie tóny, zatiaľ čo iba 38 percent mačiek oslovili majstrovské diela ľudskej hudby."Pokiaľ viem, je to prvá štúdia, ktorá ukazuje, že mačky vôbec reagujú na hudbu," povedal denníku The Washington Post odborník na správanie zvierat Nick Dodman.
Spoločne s profesorom Charlesom Snowdonom, psychológom a expertom na správanie zvierat z Wisconsinskej-Madisonskej univerzity, vypracoval a otestoval Teie špeciálny hudobný profil vhodný pre mačky. Zahŕňa frekvenčné výšky, ktoré sú pre ľudské ucho nepočuteľné, ale mačkám sú dôverne známe.
Myšlienka "univerzálnej hudobnej teórie" pre cicavce napadla Teiemu už v roku 2003. Najskôr spoločne so Snowdonom skúmal hudobné záľuby opíc. Už bolo pritom známe, že zvieratá radi počúvajú hudbu určenú ľuďom. Mačky však ľudskú hudbu príliš v láske nemajú. A tak sa Teio, ktorý má mimochodom na mačky alergiu, rozhodol konať.
Zhruba 10 000 darcov podporujúcich mačaciu hudbu už medzitým na Teieho projekt venovalo 240 000 dolárov. Hudobník tak bude môcť profesionalizovať svoje hudobné štúdio, ktoré má doteraz improvizovane doma v kúpeľni. Nasledovať má vydanie prvého CD s hudbou pre mačky. "A potom budú nasledovať kone a psy," sľubuje.
Vypočujte si jeho tvorbu!