Tisícky Rusov radšej dovolenkujú v Alpách. Na popradské letisko kedysi prilietalo v priebehu dvoch dní aj desať plných lietadiel turistov, tento rok klientela z východu naplnila sotva jedno, aj to bolo len 75 Ukrajincov. Majitelia hotelov však nezúfajú, zbohatlíkov nahradili Slováci, Poliaci, Nemci, Izraelčania či Ázijci.
Zlatý týždeň v Tatrách už nie je tým, čím býval kedysi! Aj keď turistov je v našich veľhorách stále dosť, tí solventní z východu neprišli. „Tatry už dávno nežijú z ruských a ukrajinských turistov. Gro návštevníkov je z Česka a Poľska, vracajú sa Maďari, Nemci, prichádzajú návštevníci z Izraela, z Číny, Kórey. Hlavne však opäť začali chodiť do našich stredísk Slováci. To, že je menej východných turistov, však na počte návštevníkov Tatier necítiť,“ hovorí riaditeľka Oblastného strediska cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Maťašovská. Davy po rusky hovoriacich turistov zvykli osláviť vianočné sviatky aj podľa nášho kalendára a zároveň v Tatrách ostať aj na Troch kráľov, keď majú Štedrý večer zasa pravoslávni.
Na svojej dovolenke nešetrili, jedli najdrahšie jedlá, pili najdrahšie nápoje. Pokúpili si aj luxusné oblečenie a výstroj. Slovenským strediskám tak prinášali poriadne zisky. Prečo sa však najbohatšia klientela zo slovenských lyžiarskych stredísk pomaly vytráca? „V prvom rade z dôvodu politickej a z toho vyplývajúcej ekonomickej situácie. Bohatí Rusi, ak už dostanú schengenské víza, idú do iných stredísk, hlavne v Alpách. Je tu ešte jeden kanál, pravidelná linka Riga, Varšava, Poprad, na ktorej až 30 % cestujúcich tvoria turisti z Ruska, ktorí si však svoj pobyt riešili samostatne, nie cez cestovné kancelárie,“ vysvetľuje Maťašovská.
Tatrám sa vyhýbajú oblúkom
„Ukrajinci nemajú pomaly ani na jedlo, nieto na dovolenku, a už vôbec nie zahraničnú. Ich biznis sa reálne prepadol minimálne o 600 %,“ s poľutovaním hovorí Mark Blithsteyn z cestovnej kancelárie Pilgrim. Podľa jeho slov ide až o 90-percentný pokles turistov z Ruska a Ukrajiny. Na popradské letisko totiž pred rokmi prilietalo v priebehu dvoch dní aj desať lietadiel. Za posledné tri roky sa však počet turistov rapídne znižoval. Počas tohtoročného Zlatého týždňa zatiaľ priletelo len jedno menšie lietadlo z Ukrajiny. Aj to však priviezlo len zhruba 75 Ukrajincov. „Priletela som k vám už tretíkrát, je tu úžasne a Tatry si budem užívať. Na svahoch máte sneh a mrzne ako v Rusku,“ tešila sa mladá Ukrajinka, ktorá sa ako jedna z mála rozhodla stráviť vianočné sviatky v slovenských horách.
Veľa minuli, ale nás aj veľa stáli
Väčšina bohatej klientely z východu totiž svoj pobyt stornovala pre zlé snehové podmienky či politickú situáciu. Hotelový personál si však nad úbytkom Rusov hlavu neláme, vymenili ich totiž iné národnosti. „Ruský návštevník bol veľmi svojrázny hosť. Chcel vždy všetko najdrahšie, chcel toho veľa, a keď sa bavil, tak nemal žiadne zábrany niečo poškodiť, rozbiť. Utratil veľa, ale aj nás veľa stál,“ povedal Novému Času jeden z hotelierov, ktorého hotel každoročne napĺňali ruskí turisti.
Na svahu je mix národností
Za úbytok Rusov si môžeme sami
Mark Blithsteyn z cestovnej kancelárie Pilgrim: „Na desaťtisíce turistov môžeme v ďalších rokoch zabudnúť. Na Slovensku nie je podpora leteckej dopravy. Do rakúskych a talianskych Álp lieta denne niekoľko liniek aj chartrov, lebo štát má o to záujem. Na Slovensko nula. Tri- až sedemtisícové vzdialenosti prekonávať autom je veľmi náročné. Pri týchto zhoršujúcich sa vzťahoch v Európe ruský patriotizmus spôsobil, že zimnú dovolenku viac ako štyri milióny Rusov trávia na Kaukaze, Urale, Altaji. Verím však, že sa všetci posnažíme všetko to zmeniť a o 5-7 rokov to bude ináč.“