Hoci situácia zatiaľ nie je podľa aktivistov až taká alarmujúca, ako po minulé roky, do konca mesiaca ešte očakávajú ďalšie zvýšené stavy nechcených zvierat. TASR o tom informovala Dorota Kráková z organizácie Zvierací ombudsman.
Za zvýšeným počtom prijatých zvierat v útulkoch môžu byť podľa odborníkov a aktivistov aj nechcené vianočné darčeky, ktorých majitelia si to so starostlivosťou o živé zvieratká na konci sviatkov rozmysleli. "Rovnako môže ísť o nechcené šteniatka po jesenných háraniach sučiek, ktoré ich nezodpovední majitelia nedali sterilizovať, či choré šteňatá z nelegálnych chovov množiteľov. Tí sa ich po hlavnej sezóne predaja, čiže po Vianociach, zbavujú," podotkla Kráková. Celá táto situácia môže byť podľa organizácie Zvierací ombudsman dôsledkom nesystémového riešenia zvieracej problematiky na Slovensku.
"Od našich 13 partnerských útulkov máme aktuálnu štatistiku, ktorá hovorí o viac ako 40 prípadoch vyhodených šteniatok po Vianociach, čo je však len zlomok reálneho čísla za celé Slovensko," priblížila Zuzana Stanová z tímu Zvieracieho ombudsmana. Ako tvrdí, mnohí si možno doteraz neuvedomili, čo starostlivosť o živého tvora obnáša. Zároveň upozorňuje, že pri lacných šteňatách od množiteľov je to oveľa náročnejšie, pretože sú tieto zvieratá často nevyliečiteľne choré. "To, čo ich majitelia ušetria na ich kúpe, budú musieť vynaložiť na ich liečbu," povedala.
Jedným z prípadov nechcených zvierat je aj sučka Stela, ktorá sa našla vyhodená na ulici 26. decembra v Malackách. "Dokonca aj s celou výbavičkou – ružovou dečkou a granulami," povedala Kráková. Dvojmesačné šteňa zachránilo občianske združenie Majme srdce. Stela je už dnes v Bratislave v dočasnej opatere, kde čaká na nových majiteľov.
Podľa organizácie Zvierací ombudsman si verejnosť pri probléme množiteľov psov neuvedomuje, že okrem neetického rozmeru ide aj o ekonomickú kriminalitu a nelegálny biznis. Organizácia upozornila na riziká kúpy šteniat od množiteľov aj pred Vianocami. Zámerom aktivistov je vytvoriť tlak na tvorcov legislatívy, aby neregistrované chovy zakázali. Podľa odhadov sa ročne zo Slovenska vyvezie 100.000 šteniat.