Len za posledný týždeň sa však veľhory stali osudnými až 11 ľuďom. Málo snehu a veľký mráz vytvorili aj zo zdanlivo ľahkého terénu terén náročný na lezecký výstup. Nový Čas zisťoval, ako sa dá zabrániť nešťastiu. Jaro Michalko (60) je dlhoročný skúsený horský vodca. O tom, že v kritických situáciách rozhodujú maličkosti, vie svoje a myslí si, že práve tie mohli mať vysoký podiel viny na smrti viacerých horolezcov.
Ako sám tvrdí, momentálne je v Tatrách málo snehu a ten je premrznutý na kameň, rovnako ako zem. Do vysokohorského terénu preto odporúča ísť v tomto období iba s vhodným vybavením. „Okrem dobrej fyzickej kondície treba byť pripravený aj na silné mrazy. Mínus pätnásť, sedemnásť stupňov telo už poriadne cíti ako záťaž a omrzliny môžu prísť veľmi rýchlo. Kvalitné, dobré oblečenie je samozrejmá nevyhnutnosť,“ upozorňuje horský vodca.
Netreba podceňovať ani technické vybavenie, ktoré treba pred vstupom do náročného terénu aj ovládať. „Chodiť v mačkách musíte vedieť. Nemôžete si ich prvýkrát dať na nohy v exponovanom teréne. Taktiež musíte vedieť používať lano aj istenie, správne si upnúť sedačku, mať cepín na bezpečnostnom lanku a vedieť s ním narábať,“ dodal. Každý krok v zradnom teréne sa môže stať milovníkom lezenia osudným, preto by mala byť bezpečnosť vždy na prvom mieste.
Nešťastné pády
Od 30. decembra si Tatry vyžiadali už 11 obetí, z ktorých osem zahynulo na slovenskej strane hôr a tri v Poľsku. Väčšinu úmrtí mali na svedomí pády v náročnom teréne. Medzi nebohými sú aj skúsení horolezci, ktorým sa stalo osudným nešťastné pošmyknutie.