Takto si spomínajú na kňaza Antona Srholca slovenskí politici, podľa ktorých bude v spoločnosti chýbať on aj jeho nezameniteľný humor. Anton Srholec zomrel dnes vo veku 86 rokov. Srholcovi približne pred rokom diagnostikovali nádor na pľúcach.
"Odišiel môj dlhoročný priateľ, učiteľ a vizionár, don Anton Srholec. Táto správa ma hlboko zasiahla. Bol som ho v poslednom čase viackrát navštíviť v nemocnici. Som vďačný za každé slovo, úsmev aj radu, jeho skúsenosti a humor, ktorý ho neopúšťal ani v ťažkej chorobe," reagoval predseda KDH Ján Figeľ, ktorý je poctený, že Srholca poznal osobne. "Takéto osobnosti sa nerodia bežne. Bol výnimočný, hlboký a čistý človek. V mojom srdci zostane navždy ako spravodlivý medzi spravodlivými," dodal.
Správu o úmrtí otca Antona Srholca prijala s veľkým zármutkom aj strana SaS. "Bol to neúnavný bojovník proti útlaku a totalite a nebál sa v ktorejkoľvek dobe postaviť sa za hodnoty ľudskosti, súcitu a solidarity. Svojou charizmou dokázal spájať veriacich i neveriacich. Jeho slová budú chýbať, o to dôležitejšia bude snaha o naplnenie jeho odkazu," uviedli liberáli.
Podľa SDKÚ-DS tvoril Anton Srholec lepšiu spoločnosť. "SDKÚ-DS s veľkým zármutkom prijíma úmrtie otca Antona Srholca. Muža, ktorý svojím životom nepretržite dokazoval, že každý z nás môže prispieť k vytváraniu krajšej spoločnosti," píše strana vo svojom vyhlásení.
Otca Srholca podľa nej nezlomilo ani prenasledovanie, uväznenie, zastrašovanie a ponižovanie. "V duchu kresťanskej lásky ochotne a nezištne pomáhal tým, ktorí to najviac potrebujú. Vďaka svojej práci bol pre mnohých vzorom, ktorý veril vo víťazstvo dobra a slobody. Otca Antona Srholca si všetci budeme pamätať vďaka jeho húževnatosti, nezlomnosti, odpusteniu, láske ku každému človeku a nezameniteľnému humoru," uvádza sa ďalej v stanovisku.
Na Srholca spomína aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. "Anton Srholec bol človekom, ktorý nikdy neodbočil od svojich zásad, neoblomne veril v Boha a v silu dobra. Česť jeho pamiatke," napísal na svojom profile na Facebooku.
Na sociálnej sieti reagoval aj Ľudovít Kaník, ktorý považuje zosnulého kňaza za vzácneho a výnimočného človeka. "Z každého stretnutia s ním za mnohé roky som si vždy pamätal jeho pozitívne vyžarovanie, ktoré z neho sálalo. Napriek tomu, že nemal ľahký život, bol vzorom lásky k ľuďom, k životu. Bol to jednoducho dobrý človek," napísal Kaník.
Za človeka s veľkým č považuje Srholca aj líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Daniel Lipšic na Facebooku ocenil, že Anton Srholec celý svoj život stál na strane spravodlivosti. "Za komunizmu, za mečiarizmu aj v posledných rokoch, kedy prišiel podporiť protesty proti korupcii. Stál vždy na strane tých slabších a utláčaných. Nikdy sa nebál a nikdy nezaváhal. Pre mňa bol skutočným hrdinom. Dnes je už v nebi," uviedol Lipšic.
Na Srholca spomína aj šéf #Siete Radoslav Procházka. "Práve pre jeho kázne som istý čas, ešte za starého režimu, chodil najmä do Blumentálu. Bol ozajstnou legendou už dlhé roky pred svojou smrťou, ale nikdy, nikdy si nepestoval žiadny kult osobnosti, skôr presne naopak. Česť veľkej pamiatke Antona Srholca," napísal Procházka.
Úmrtie kňaza Antona Srholca je významná strata pre slovenský verejný život. Vyhlásil to vo štvrtok premiér Robert Fico v reakcii na dnešnú smutnú udalosť. Všetkým pozostalým vyslovuje predseda vlády úprimnú sústrasť. Kňaz a salezián Anton Srholec zomrel dnes vo veku 86 rokov. Srholcovi približne pred rokom diagnostikovali nádor na pľúcach. Rehoľa Saleziánov don Bosca informovala, že Srholec zomrel po 68 rokoch rehoľného života, z ktorých 45 bol kňazom.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo na Srholcovi vyzdvihol najmä jeho nezištnú pomoc poskytovanú ľuďom bez rozdielu. "Aj v tých beznádejných, často ľuďmi odsúdených prípadoch videl v prvom rade človeka, ktorému treba pomôcť," zdôraznil.
Srholca považuje za výnimočného človeka aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD)."Bol to človek, morálny vzor, autorita, s neustále vyžarujúcou silou, odhodlaním a pozitívnou energiou," uviedol Pellegrini. Pripomenul, že silný životný príbeh tohto kňaza, spisovateľa a neúnavného podporovateľa chudobných, utláčaných a slabších a novodobej morálnej autority sa začal v reholi, neskôr ho vysvätili za kňaza. "Nepoddal sa režimu, keď ho zavreli ako politického väzňa a naďalej zostal verný svojim hodnotám. Aktívne sa zapájal aj do verejného života a prostredníctvom publikácií vysielal odkazy, ktoré sú svedectvom doby, v ktorej žil," doplnil Pellegrini. Srholca označil za symbol vytrvalosti, demokracie, sily a boja za slobodu.
Hlboký zármutok nad smrťou kňaza Antona Srholca, ktorý zomrel dnes vo veku 86 rokov, vyjadril aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Podľa jeho slov odišiel človek, ktorý bol pre slovenskú spoločnosť inšpiráciou. "Oddaný hlbokým morálnym hodnotám, nezlomný, nesmierne ľudský a pokorný. Život Antona Srholca nesie v sebe odkaz v podobe odvahy ísť proti prúdu, v mene pravdy a lásky k blížnemu," povedal Nesrovnal. Úcta k človeku a viera v dobro je posolstvom, ktoré podľa neho Srholec navždy zanechal v srdciach ľudí.