Pri týchto útokoch prišlo o život 17 ľudí. Terčom atentátov bola redakcia satirického týždenníka Charlie Hebdo a samoobsluha s kóšer tovarom. Pri útoku jedného z páchateľov bola smrteľne zranená aj členka hliadky dopravnej polície.
Nedeľnému zhromaždeniu v centre Paríža v sobotu večer predchádzala pietna spomienka pri supermarkete s kóšer tovarom pri Porte de Vincennes, kde sa pred rokom odohrávala rukojemnícka dráma, pri ktorej zahynuli štyria ľudia. Na spomienkovom akte sa zúčastnil francúzsky hlavný rabín, ako aj predstavitelia moslimskej náboženskej obce.
Na zhromaždení na Námestí republiky bol v nedeľu aj prezident Francois Hollande, ktorý predtým spolu s parížskou primátorkou Annou Hidalgovou na námestí odhalil pamätnú tabuľu na všetkých 149 obetí atentátov, ktoré vlani zasiahli Francúzsko. Na akte, ktorý bol spojený s vysadením pamätného duba v rohu námestia, sa zúčastnilo aj 800 priamych účastníkov útokov či príbuzných obetí.
Agentúra AP uviedla, že francúzsky rocker Johnny Hallyday na úvod zhromaždenia zaspieval svoju pieseň na pamiatku obetí džihádistických útokov. Zaznela aj francúzska hymna a emblematická pieseň Francúzskej komúny Le temps des cerises. Spevácky zbor francúzskych ozbrojených síl interpretoval aj pieseň Jacqua Brela Les prénoms de Paris o obdive k tomuto mestu a jeho krásam.
Namiesto príhovoru bola prečítaná časť prejavu spisovateľa Victora Huga, ktorý predniesol 5. septembra 1870 po svojom návrate z exilu. Uviedol v ňom, že "zachrániť Paríž je viac ako zachrániť Francúzsko, to je ako zachrániť svet. Paríž je centrom humanity. Paríž je posvätným mestom. Kto útočí na Paríž, útočí na viac než len na Francúzsko, pretože ničiť Paríž znamená ničiť svet".
Druhá časť spomienkových akcií - menej oficiálna - sa začne podvečer. Parížska radnica vyzvala obyvateľov mesta, aby na Námestie republiky prišli so sviečkami. Osvetlená bude aj socha na námestí a zasadený pamätný dub. Námestie republiky sa pred rokom stalo pre Parížanov symbolom ich odporu voči radikálnemu islamu a džihádistickému násiliu, ale aj miestom na vyjadrenie solidarity s obeťami či pozostalými.