Až do začiatku rozlúčkovej svätej omše nebolo jasné, či do bratislavského Blumentálu vkročia aj kňazi, ktorí ovplyvnili život nebohého otca Antónia. Zatiaľ čo sa bývalý trnavský arcibiskup Ján Sokol (82) na rozlúčke ani na pohrebe neukázal, Róbert Bezák (55) veriacich nesklamal a posledné zbohom prišiel milovanému duchovnému vzdať v sprievode svojho brata. Smútiaci ho vítali potleskom!
Bezák prišiel, Sokol nie! Obdivovaného kňaza Antona Srholca († 86) si v utorok na poslednej rozlúčke v Bratislave prišli uctiť davy ľudí. Aj keď svoj boj s rakovinou pľúc kňaz v úctyhodnom veku prehral, na jeho činy a slová Slováci len tak ľahko nezabudnú. Večná spomienka ostane aj v srdci Róberta Bezáka.
Ten sa rodine kňaza Antónia po jeho smrti neozval a nezanechal ani žiadnu kondolenciu. Vznikla preto pochybnosť, či sa vôbec s obľúbeným duchovným na jeho poslednej ceste príde rozlúčiť. „Bol som na pohrebnej omši za Antona Srholca - vyjadriť úctu k jeho životu. K tomu netreba viac slov,“ uviedol po rozlúčke pre Nový Čas rozcítený Róbert Bezák. Na Srholcovu podporu totiž v ťažkých časoch bývalý trnavský arcibiskup nedokázal zabudnúť.
Veľké gesto
Don António, ako ho volali najbližší, sa ho totiž po odvolaní verejne zastal, čím sa s cirkvou veľmi nepohodol. Podľa Srholca bol Bezák predstaviteľom postupného procesu zlepšovania pomerov v cirkvi alebo prijímania nových kritérií či nových ľudí. „Bezák je symbolom toho, čo je v srdciach väčšiny obyvateľov žijúcich na Slovensku, že biskup, kňaz, veriaci človek by mal byť a môže byť slušný, priateľský, obetavý, angažovaný, stáť pri nás. Ukázal nám, že je to možné,“ povedal Srholec, ktorý však nevládal čeliť názorom ostatných cirkevných hodnostárov. Prítomnosť bývalého arcibiskupa na svätej omši za veľavýznamného kňaza potešila aj smútiacich. Tí mu pri odchode z kostola tlieskali a zahŕňali ho objatiami.
Ján Sokol na pohreb neprišiel
Do života otca Srholca zasiahol aj bývalý arcibiskup Ján Sokol, pre ktorého nedostal farnosť. Po prevrate v roku 1989 mu totiž Sokol nedal súhlas, ktorý bol na kázanie v kostoloch potrebný. „Máme výhrady voči vášmu nejasnému, ba až pomýlenému podávaniu niektorých teologických právd,“ dozvedel sa vtedy Anton Srholec smutnú správu z úradu.