V príhovore obvinil kritikov, že nahrávajú Islamskému štátu (IS), keď prirovnávajú boj proti tejto militantnej skupine k tretej svetovej vojne. Celkovo sa však Obama snažil prestaviť optimistickú víziu o budúcnosti Ameriky, napísala tlačová agentúra Reuters.
Obama povedal, že je klamstvom tvrdiť, že Spojené štáty zažívajú ekonomický úpadok alebo sa stávajú slabším hráčom na medzinárodnej scéne. Túto rétoriku používajú republikánski prezidentskí kandidáti, ktorí sa ho snažia vo voľbách 8. novembra vystriedať.
"Davy bojovníkov na pickupoch a vyšinuté duše plánujúce útoky v bytoch či garážach predstavujú nesmierne nebezpečenstvo pre civilistov a treba ich zastaviť. Ale neohrozia existenciu nášho národa," uviedol Obama. USA podľa Obamu nezavrhnú svojich životne dôležitých spojencov v mene boja proti IS a nebudú ani opakovať lož Islamského štátu, že je predstaviteľom jedného z najrozšírenejších náboženstiev na svete.
Prezident tak výrokmi odmietol republikánsku kritiku svojej stratégie voči Islamskému štátu - a aj kritiku favorita medzi republikánskymi prezidentskými kandidátmi, Donalda Trumpa, ktorý vyzval na dočasný zákaz vstupu moslimov na územie Spojených štátov. Prejav Obamu bol jednou z jeho posledných šancí prilákať pozornosť miliónov Američanov pred novembrovými voľbami nového prezidenta, ktorý nastúpi do Bieleho domu na budúci rok v januári.