1. Ach, tie ypsilony
Ak ide o prídavné meno v množnom čísle v nominatíve, píšeme ho s mäkkým i. Napríklad: pekní študenti, šikovní učitelia, šťastní ľudia. Tvrdé y sa píše v prípade, že ide o prídavné meno v jednotnom čísle mužského rodu. Napríklad: pekný chlapec, šikovný žiak.
2. Predložky
S alebo So sa píše vtedy, ak sa pýtate otázkou s kým, s čím? čiže inštrumentál. Napríklad: Prišiel s priateľkou. Z alebo Zo používate vtedy, ak sa pýtate z koho, z čoho? čiže genitív. Napríklad: Spadol zo stromu.
3. „Tenkrát poprvé“
Slová, ktoré sa končia krát, sa píšu spolu. Napríklad: druhýkrát, jedenkrát. Slová, ktoré sa končia raz, sa píšu oddelene. Napríklad: dva razy, päť ráz.
4. Napadnutie
Napadnúť mi môže napríklad myšlienka alebo dobrý nápad. Napríklad: Napadlo mi ísť do obchodu. Napadnúť ma môže niekto alebo niečo. Napríklad: Napadol ma medveď v lese.
5. O samote
S mäkkým i píšeme slovo sami vtedy, ak ide o slová mužského rodu, životné v množnom čísle. Napríklad: Chlapi zostali sami doma. S tvrdým y píšeme slovo samy, ak je v ženskom, mužskom neživotnom alebo strednom rode. Napríklad: Ženy išli samy nakupovať. Toto pravidlo platí aj v prípade slov radi/rady a oni/ony.
6. Hanba!
Slovo, ktoré nedá spávať Slovákom, no radi ho používajú. Existuje iba slovo hanba a neexistuje hamba s písmenom m uprostred.
7. Číslovky
V základnom tvare píšeme spolu jednotky, desiatky, stovky a tisícky. Osobitne píšeme milióny a miliardy. Napríklad: Tri milióny tristodvadsaťšesťtisíc.
8. Roky
Ak píšeme radovú číslovku, dáva sa za ňou bodka. Nie je potrebné pridávať spojovník alebo koncové prípony ako 70-te roky. Správne je 70. roky.
9. Môžeme
Mnoho ľudí píše toto slovo nesprávne a to môžme. Pri slovese môcť nemáme rozkazovací spôsob. Aj keď napríklad sloveso píšeme povieme v rozkazovacom spôsobe píšte.
10. Euro
Áno, aj toto slovo bolo kodifikované do slovenského jazyka. Musí sa preto skloňovať. Skloňuje sa podľa vzoru mesto. Napríklad: Mám päť eur. Mnoho ľudí ale píše mám päť eury, čo je nesprávne.