Venuje sa jej z oboch pohľadov, teda ako z pozície klamára - jeho správania a presvedčivosti pri klamaní - tak z pozície podvádzaného a jeho schopnosti lož odhaliť. Vo svojej novej knihe potom zhŕňa vlastné najnovšie poznatky i objavy kolegov a tvrdí, že hlavným kľúčom k odhaleniu lži nie je obsah výpovede ale správanie klamára a jeho neverbálne prejavy.
"Klamstvo je veľmi náročná práca. Snažíme sa povedať jeden príbeh a potláčame iný, a ak to nie je príliš zložité, potom väčšina z nás zažíva psychologické previnenie, ktoré sa tiež snažíme potlačiť. Nemáme jednoducho dosť mentálnej sily to zvládnuť všetko bez toho, aby sme v niečom nepoľavili, bez prezradenia," vysvetľuje v knihe Presence profesorka Cuddy.
A tým, ktorí sa snažia lož odhaliť, odporúča, aby zamerali pozornosť na to, ako sa človek pri výpovedi chová, je to podstatnejšie než obsah oznámenia, ktorému venuje väčšina ľudí pozornosť. Konflikty v správaní - veselý tón v hlase a pritom vzrušený výraz či mimika v tvári - sú typickým prípadom rozporu súvisiaceho s klamaním.
Druhým problémom je, že ľudia sú všeobecne na tom dosť zle v odhaľovaní lži. To je dôvod, prečo je klamstvo tak rozšírené a stále sa prenáša naprieč dejinami. "Keď sa ale vedome pozeráme na znaky podvádzania a pravdy, venujeme príliš veľa pozornosti slovám a nedostatok neverbálnym prejavom, ktoré vypovedajú o tom, čo sa deje. Pravda sa odhalí sama jasnejšie cez činy než slová," dodáva Cuddy.