Dôchodkyňu (88) z prvého bratislavského okresu začiatkom roka kontaktovala neznáma žena, ktorá využila dôverčivosť seniorky a pripravila ju o 5-tisíc eur. Podobný podvod sa odohral v piatom bratislavskom okrese. Ženu kontaktoval neznámy muž, ktorý jej spôsobil škodu 3500 eur - informoval vo štvrtok bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. Bratislavská polícia ani v jednom z týchto prípadov nezverejnila spôsob, akým podvodníci podviedli ľudí, ani opisy podozrivých. Zverejnenie týchto informácií môže byť varovaním pre ostatných ľudí, najmä seniorov.
V ostatných slovenských krajoch polícia spôsoby podvedenia dôchodcov zverejňuje obšírne.
Seniori dali peniaze neznámym ľuďom
Júl 2015 - Podvodník zatelefonoval dôchodkyni (80) zo Zvolena. Vydával sa za muža netere poškodenej a pýtal peniaze, ktoré podľa jeho slov rýchlo potreboval na kúpu auta. Pre peniaze poslal kamaráta a dôchodkyni tak vznikla škoda 2500 eur. Podozrivý je nižšej, zavalitej postavy, má okrúhlu tvár, tmavé nakrátko ostrihané vlasy.
Júl 2015 - Podvodník predstieral počas opakovaných telefonických hovorov, že je vnuk „Mirko“ poškodenej dôchodkyni (75) z Kováčovej (okres Zvolen) a potrebuje požičať peniaze. Po dohovore žena dala peniaze neznámej osobe, čím ju uviedli do omylu a vznikla jej škoda 1000 eur. Podozrivý je strednej postavy, má oválnu tvár, na krátko ostrihané gaštanové vlasy.
Varujte seniorov!
Polícia už viackrát upozornila občanov, najmä seniorov, aby nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, pretože môže ísť o podvodníkov a zlodejov. Neznámi ľudia telefonujú starším osobám a predstavujú sa v telefóne ako ich príbuzní alebo známi (najčastejšie vnuk, brat, vnučka, syn a podobne). Žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpa auta, nehnuteľnosti, či vyplatenie dlhu) a ubezpečujú ich, že peniaze v krátkej dobe vrátia. Páchatelia volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť, či naozaj volá jeho príbuzný alebo známy. Ak senior nemá doma peniaze, sú mu ochotní poslať aj taxík, aby išiel vybrať peniaze do banky. Často povedia, že kvôli zaneprázdnenosti nemôžu prísť pre peniaze a preto posielajú kolegu, asistentku alebo inú osobu. Polícia odporúča seniorom, aby si vždy si overili, či naozaj volá ich príbuzný a aby peniaze nedávali cudzím osobám, aj keď tvrdia, že ich posiela ich príbuzný.