Medzi časté patria podľa odborníkov opary, afty a infekcia kútikov úst. "Ak má človek opar tri a viackrát do roka, mal by vyhľadať lekára," povedal odborník na imunitu Adrián Doboly. Na jeho liečbu pomáhajú gély s obsahom beta glucanu, antivirotické masti, vitamíny B12, C a E. Vhodné je konzumovať i orechy, cestoviny, želatínu, pšenicu, kukuricu a sóju.
Pri liečbe áft, malých pľuzgieroch na povrchu ústnej sliznice, sa podľa Dobolyho osvedčil ľudový recept. Ústa si treba vyplachovať odvarom zo šalvie, harmančeka či alkoholom.
Odporúča vyhýbať sa ostrým jedlám a citrusom. Afty pravdepodobne súvisia s nesprávnym spôsobom stravovania, ráznym čistením zubov alebo s emočným stresom. "Ich vznik podnecujú látky nachádzajúce sa v citrusoch, ananáse, čokoláde, horčici, octe a najmä v žuvačkách a zubnej paste s obsahom laurylsulfátu," upozornil.
Infekcia kútikov úst sa prejavuje bolestivými trhlinkami, chrastičkami či zápalom a belasým povlakom. U detí však môže ísť aj o streptokokovú infekciu v kolektívoch alebo kvasinkovú infekciu, príčinou môže byť aj nerovnováha v črevnej mikroflóre. Na postihnuté miesta odborník radí aplikovať nedráždivé vysušujúce a dezinfekčné tinktúry.
"Pri predpokladanej kvasinkovej infekcii sa používajú antimykotické masti, pri bakteriálnej infekcii antibiotiká. Vhodná je aj úprava stravy," dodal.