"UNICEF potvrdzuje závažné prípady podvýživy detí v Madáji," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom dnes agentúrou Reuters. Zamestnanci UNICEF dosvedčili smrť silno podvyživeného 16-ročného chlapca. Začiatkom tohto týždňa kolóna kamiónov Červeného kríža dopravila do Madáje zásielku humanitárnej pomoci v podobe potravín, liekov a prikrývok.
Vedúci humanitárnych operácií OSN Stephen O'Brien v pondelok na tlačovej konferencii uviedol, že v meste sú stovky ľudí, ktorým hrozí smrť hladom, pričom 400 z nich treba evakuovať okamžite. O'Brien zdôraznil, že zodpovednosť za životy ľudí v meste nesú obe strany konfliktu - armáda, ktorá mesto oblieha, i povstalci, ktorí ho kontrolujú.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom tohto týždňa požiadala sýrsku vládu o povolenie vyslať do Madáje mobilné nemocnice a tímy lekárov a zdravotníkov, aby na mieste posúdili rozsah podvýživy obyvateľov mesta a evakuovali odtiaľ najviac ohrozených ľudí. WHO sa tiež chce ubezpečiť, že sa humanitárna pomoc skutočne dostane k ľuďom v núdzi.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyzvalo všetky strany konfliktu v Sýrii a subjekty, ktoré na ne majú vplyv, aby vyvinuli úsilie na zabezpečenie dodávok humanitárnej pomoci pre obyvateľstvo miest a dedín obkľúčených povstalcami.
Ministerstvo dodalo, že zdrojom mimoriadnych obáv je okrem Madáje aj situácia v šiitských dedinách Fúa a Kafarjá v provincii Idlib, ktoré obliehajú protivládni povstalci bojujúci za zvrhnutie prezidenta Bašára Asada.
Ruský rezort vo vyhlásení uviedol, že spolu so sýrskou vládou pracuje na riešení tejto situácie, pričom všetky zainteresované strany povzbudzuje k spolupráci s OSN, keďže už priniesla konkrétne výsledky. Rusko súčasne okrem riešenia akútnych problémov v humanitárnej oblasti zdôraznilo nutnosť začať vnútrosýrsky dialóg, a to bez kladenia predbežných podmienok a na základe už dosiahnutých dohôd.