Viacerí jeho kolegovia sa s ním nestotožnili a chcú vyvodiť dôsledky. Podľa zdrojov z vnútra strany tak na sobotňajšej Rade KDH budú hovoriť aj o jeho zotrvaní na kandidátke strany do parlamentných volieb. Číslo 32 na kandidátke KDH tak zrejme pre Mikloška nebude šťastným. Prednedávnom v pléne Národnej rady predložil spolu so Štefanom Kuffom a Mariánom Kvasničkom zákon, ktorý chcel chrániť nenarodený život detí. Zároveň však chcel posielať ženy za umelé oplodnenie na 5 až 12 rokov za mreže.
Bude sa brániť
Kolegovia mu vraj na túto tému nič nespomínali. V nutnom prípade sa plánuje brániť a celú vec vysvetliť. Sám uznáva, že v navrhovanom zákone spravil chybu. „To väzenie bola, samozrejme, hrubá chyba a chcel by som sa aj ospravedlniť,“ kajá sa Mikloško. Na prípadný krutý verdikt je však pripravený. „Pozriem si pre istotu aj skoršie vlaky späť z Popradu,“ dodal s humorom. Podpredseda KDH Július Brocka tvrdí, že strana bude schvaľovať program do volieb. „Keďže štartujeme kampaň, nemyslím si, že to bude nejakou zásadnou témou. To je teraz v rukách voličov, aby oni posúdili, kto skončí a kto začne,“ uviedol.
KDH uviedlo, že naplno sa budú venovať programu a nemajú informácie o tom, že by chcel niekto otvárať iné témy ako napríklad kandidátka. Politický analytik Ján Baránek si však myslí, že samotný zákon bol veľmi nešťastne formulovaný. Umelé oplodnenie totiž dával skoro na úroveň vraždy. „Určite to vyvolalo odpor aj u tej časti verejnosti a politikov, ktorí sú striktne proti interrupciám. Je to veľmi ťažká otázka na KDH, ako sa zachovať. Skôr ako na vylúčenie je to však na otvorenú diskusiu,“ skonštatoval odborník.
Spolupredkladatelia zákona už skončili
Štefan Kuffa (54) - Poslanec OĽaNO sa pobil s dôchodkyňou a podal na ňu trestné oznámenie za útok na verejného činiteľa. Jeho syn mal stavať načierno chatu na východe, čo dôchodkyňu nahnevalo a Kuffovi dala facku. Na kandidátke skončil.