Povedal to šéf Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Holger Münch, ktorého citovala agentúra Reuters. Münch pre nemeckú televíziu ARD povedal, že počet ľudí, ktorí z Nemecka odišli bojovať do Sýrie či Iraku na stranu militantných skupín ako napríklad Islamský štát, v poslednom období poklesol. Súbežne s tým však podľa jeho slov vzrástol počet osôb, ktoré sa z takýchto bojov do Nemecka vracajú.
Münch spresnil, že momentálne je v Nemecku vyše 400 jednotlivcov, ktorí by mohli predstavovať potenciálnu hrozbu a polícia ich musí sledovať. Dodal však, že útok samovražedného atentátnika v Istanbule, pri ktorom prišlo tento týždeň o život desať nemeckých turistov, nepovažuje za znak zvýšenej hrozby takýchto útokov v Nemecku. Utorňajší samovražedný bombový útok sa stal v historickej štvrti Istanbulu neďaleko Modrej mešity a múzea Hagia Sofia - pamiatok hojne navštevovaných zahraničnými turistami. Zranenia utrpelo 15 ľudí.
Väčšinu z tohto počtu tvoria Nemci a zvyšok občania Nórska, Peru a Južnej Kórey. Turecké úrady identifikovali atentátnika ako Nabíla Fadlího pôvodom zo Saudskej Arábie, ktorý prišiel do Turecka ako utečenec zo susednej Sýrie a vydával sa za azylanta. Nemecko aj Turecko sú súčasťou Spojenými štátmi vedenej vojenskej koalície, ktorá uskutočňuje nálety na pozície IS v Iraku a Sýrii, pripomenul Reuters.