Podľa denníka La Repubblica vlani o viac ako sto percent stúpol počet sťažností na hlodavce, ktorí sa z podzemných odpadových stôk a šácht presťahovali aj do miestnych parkov a ulíc. Deratizéri preto začali pracovať aj s modernými technológiami a inštalovali elektronické pasce, ktoré ich pomocou sms informujú, keď sa do nich zviera chytí.
Problémy s krysami a ďalšími hlodavcami majú veľké svetové metropoly oddávna, v Ríme ale počet krýs v poslednej dobe výrazne stúpol. Podľa odborníkov za to môžu okrem iného aj nedostatky v odvoze mestského odpadu, pretože odpadky často dlho ležia na ulici, čo krysy láka a poskytuje im to vítaný pravidelný zdroj potravy.
Okrem krýs musia mestskí úradníci riešiť aj problémy s ďalšími škodcami, ktoré iné mestá toľko nepoznajú. V tomto ročnom období obyvateľov trápia najmä početné kŕdle škorcov, ktorí každoročne v Ríme prezimujú. Celkom ich sú v talianskej metropole asi štyri milióny a ich trusom sú znečistené celé ulice, takže upratovacie čaty musia pracovať nadčas. Vodiči napríklad úplne prestali využívať parkovacie státie na brehu Tiber, pretože vtáky cez noc dokážu zaparkovaný automobil kompletne pokryť páchnucim trusom.