Za 9 € mesačne im totiž ponúka trvalý pobyt na Karpatskom námestí v Rači v priestoroch, kde sa nachádza len zasadacia miestnosť. Podľa poskytovateľov služby to ľuďom prináša množstvo výhod. Oficiálne službu spustili 13. januára, koľko ľudí sa už na trvalý pobyt prihlásilo, však ešte uviesť nevedia. Podľa hovorkyne Rače sú to dvaja ľudia. Čo na takúto službu hovoria právnici?
Záujemcov o trvalý pobyt v metropole Slovenska prihlasuje spoločnosť na základe splnomocnenia. „V prípade, že záujemca chce okrem seba prihlásiť aj svoje neplnoleté deti, je prítomný ich zákonný zástupca,“ vysvetlil Novému Času manažér projektu MojPobox.sk Lukáš Adamec. Cezpoľní bývajú v hlavnom meste hlavne v prenájme, vo väčšine prípadov však majiteľ bytu s prihlásením nájomcu na trvalý pobyt nesúhlasí. „Je to pochopiteľné, v prípade exekúcií rieši exekútor možnosť získať majetok povinného v mieste jeho trvalého pobytu.
Diera v zákone?
Podľa Adamca zákon neurčuje, koľko trvalých pobytov môže byť určených v jednom byte. Ako hovorí, trvalý pobyt v Rači má čisto evidenčný charakter. „My ako vlastník nehnuteľnosti platíme do bytového fondu. Naši zákazníci majú u nás trvalý pobyt, ktorý nezakladá právo na bývanie u nás. Platba do fondu sa týka iba vlastníka nehnuteľnosti, ktorý platí za počet reálne bývajúcich osôb,“ vysvetľuje Adamec.
Zákazníci si podľa jeho slov musia platiť poplatok za komunálny či drobný stavebný odpad sami. „Pokiaľ občan nemá skutočne trvalé bydlisko na adrese, ktorú má ako trvalé bydlisko nahlásenú, tak to nie je ideálny prípad, ktorý zákon predpokladá. Keďže je však v zákone napísane slovo ,spravidla‘, tak to nie je v rozpore so zákonom,“ uzavrel právnik Marek Benedik.
Výhody trvalého pobytu
- jednoduchšia komunikácia s úradmi
- preberanie pošty zaslanej na adresu trvalého pobytu
- prístup do škôlok, škôl či nemocníc v Bratislave
- možnosť rezidenčného parkovania v Rači
- vybavenie Bratislavskej mestskej karty, ktorá umožňuje zľavnené cestovné
- možnosť voliť v mieste pobytu
Čo na to samospráva?
Rača nemôže po predložení relevantných dokladov človeka na trvalý pobyt neprihlásiť. Od počtu trvalých pobytov v každej mestskej časti sa odvíja prísun peňazí z podielových daní z magistrátu. „Rača momentálne nemá dôvod túto aktivitu skúmať. Problém nastane v momente, keby bolo na túto adresu nahlásených povedzme 20 - 30 ľudí a majiteľ bytu by im jedného dňa bez ich vedomia trvalý pobyt zrušil. V takom prípade by tí ľudia zostali registrovaní u nás na úrade,“ vysvetlila hovorkyňa Rače Eva Miklánková.