Prípad Dagmar († 45), ktorú uplynulý piatok zastrelil jej expriateľ Štefan († 37), a podobné len ukazujú, že realita môže byť aj iná a nebezpečenstvom pre ženy sú často ich vlastní muži, susedia či bývalí partneri. Matka dvoch detí zomrela preto, že jej volanie o pomoc zostalo nevypočuté! Svojho bývalého sa bála až natoľko, že sa obrátila na políciu s prosbou o pomoc. Žiaľ, zbytočne! Policajti, ktorí majú slogan „Pomáhať a chrániť“, ustráchanej žene nepomohli. Ako chce ministerstvo zaručiť, aby sa podobné situácie už nikdy nezopakovali?
Prosila políciu o pomoc, no aj tak je mŕtva! Takto sa skončil život Dagmar († 45), ktorú v piatok v Bratislave zastrelil expriateľ. Nie je to však ojedinelý prípad. Pred dvoma mesiacmi Miroslavu († 43) v Starej Turej zavraždil manžel. V marci v Bratislave samopalom popravil exmanžel Zuzanu († 55). Všetky prípady majú spoločného menovateľa - polícia nedokázala pomôcť. Nový Čas sa preto obrátil na ministerstvo vnútra. Pýtali sme sa, ako týmto tragédiám predísť, chceli sme vedieť, aké zmeny prijme minister Kaliňák, aby jeho ľudia nebrali prípady domáceho násilia na ľahkú váhu. Odpoveď bola prekvapujúca, ministerstvo mlčí. Jediné vyjadrenie, ktoré poskytlo, sa týkalo najčerstvejšej vraždy Dagmar. „Všetky informácie v súčasnej dobe preverujeme. V prípade začal operatívnu kontrolu aj Odbor kontroly Sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR. Počkáme na závery kontroly a potom zaujmeme stanovisko,“ odpovedali.
Trpezlivosť však došla generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi. „Generálna prokuratúra v nadväznosti na medializované informácie vydala pokyn Krajskej prokuratúre v Bratislave, aby preskúmala postup orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti s údajným prenasledovaním poškodenej páchateľom, ktoré mala poškodená signalizovať polícii,“ povedala jeho hovorkyňa Andrea Predajňová. To však nie je všetko, Čižnár nariadil previerky v spisoch za celý minulý rok. Výsledky ukážu, ako sa vybavovali priestupky aj trestné konania v problematike domáceho násilia.
Osobná ochrana je drahá
Kamil Strýček, SG Security, Banská Bystrica
- Ceny za osobnú ochranu sa účtujú v eurách na hodinu. Podľa stupňa ohrozenia sa pohybujú od 9,99 do 19,99 eura. Každá ochrana je individuálna a musí sa vypracovať analýza, projekt a následná bezpečnostná politika pre chránenú osobu. K tejto sume sa prirátajú aj náklady na prevádzku vozidiel, prípadne iné, objednávateľom prijaté nevyhnutné náklady. Našimi klientmi sú aj ženy, často však podnikatelia, celebrity, verejní činitelia a sporadicky fyzické osoby.
Polícia nesmie vyhrážanie podceňovať
Potenciálna obeť či poškodená by mala čo najskôr vyhľadať pomoc mimovládnych organizácií alebo ísť na políciu. Konkrétna pomoc závisí od štádia, v ktorom sa protiprávne konanie nachádza. Polícia je povinná oznámenie prijať a konať v najlepšom záujme obete. Ak útoky stále trvajú, vykoná sa služobný zákrok a zamedzí sa tak pokračovaniu násilia. „Ak má obeť pocit, že polícia jej prípad zanedbáva, odporúčam obrátiť sa na prokuratúru. Tá bude ďalej dozorovať prejednanie priestupku,“ vysvetil právnik Peter Chrašč. Podľa neho vznikne tak na policajta tlak, pretože vie, že prokuratúra dohliada, ako sa vec rieši. „Problém nie je v legislatíve. Polícia nesmie tieto prípady podceňovať a musí k nim pristupovať s absolútnou vážnosťou a akékoľvek vyhrážanie tvrdo trestať,“ uzavrel Chrašč.
Legislatíva nie je zlá
Mária Ďurčíková, vedúca poradkýň Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie
- Legislatíva nie je nastavená zle, len v praxi často nie sú využité všetky ochranné prostriedky, ktoré žena má. Napr. v januári tohto roku vstúpila do platnosti možnosť vykázania násilného muža z obydlia na 10 dní. Doteraz bola lehota len 48 hodín. Napriek tomu máme skôr také skúsenosti, že násilný muž často vykázaný nie je, ostáva v byte/dome so ženou a po odchode polície je, samozrejme, vysoká pravdepodobnosť, že sa násilie vystupňuje.