Môžete si vytvoriť aj falošné profily a začať sa „sám obdivovať “. Presne to je spôsob, akým sa mnohé politické strany snažia prihrať si nejaké body navyše. Najnovšie sa do podozrenia z využívania takýchto nekalých praktík dostal aj šéf strany Sieť Radoslav Procházka (43).
„Procházka konečne vylúčil spoluprácu so Smerom a som rád, že nám možno svitá nová nádej.“ Takýto a množstvo podobných príspevkov v týchto dňoch nájdete na facebookovom profile strany Sieť, prípadne samotného Radoslava Procházku. Pochádzajú z profilov, ktoré toho majú veľa spoločného. Vznikli nedávno, majú ukradnutú alebo falošnú profilovú fotku a nemajú žiadnych priateľov. Denník N prišiel s obvinením, že podobne ako strana Smer alebo Tip aj strana Sieť využíva služby falošných a platených diskutérov. Tí majú za úlohu zlepšiť obraz Siete v očiach verejnosti - pozitívnymi a motivačnými komentármi. „So slušným marketingom to nemá nič spoločné. Skôr by som to prirovnal k praktikám šmejdov, ktorí na prezentačných akciách predávajú hrnce,“ povedal reklamný tvorca Róbert Slovák.
Spŕška kritiky
Strana Sieť tvrdí, že takýto spôsob kampane nevyužíva. „Politickí predstavitelia Siete nikdy falošných diskutérov nevyužívali,“ napísala hovorkyňa Siete Karolína Ducká. Okrem médií sa do Procházku poriadne pustili aj jeho politickí súperi. „Hanbil by som sa ako pes,“ napísal na facebooku k článku odhaľujúcemu falošné profily líder Obyčajných ľudí Igor Matovič (42). V podobnom duchu sa vyjadril aj predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík (48).
Mocná a nebezpečná zbraň
Najväčšie nebezpečenstvo platených či falošných diskutérov je v tom, že ich názory sa tvária ako nezávislé, pričom to tak nie je. „Tento druh kampane využíva fakt, že čím ďalej, tým viac ľudí čerpá informácie zo sociálnych sietí,“ vysvetľuje šéfka Aliancie Fair play Zuzana Wienk. Týmto spôsobom sa tak nenápadne dá manipulovať verejná mienka v prospech názoru, ktorý podvodné kontá zastávajú. „Je to v súčasnosti veľmi mocná a nebezpečná zbraň,“ uzatvára Wienk.