Na skialpinistickom výlete mu náhle, bez akéhokoľvek signálu vypovedalo srdce. V pondelok sa na tom istom kopci zopakovala tragédia ako cez kopirák. Osudnou sa stala podnikateľovi a milovníkovi skialpinizmu Cyrilovi († 55).
V pondelok popoludní sa Cyril z Prešova vybral so synom a s kamarátom na lyžovačku do Tatranskej Lomnice. Rozhodli sa, že si kopec na Čučoriedky vyšliapu na lyžiach tak, ako to absolvovali už mnohokrát predtým. Ich výlet sa však skončil tragédiou - Cyrilovi prišlo náhle nevoľno a skolaboval. Syn mu okamžite privolal na pomoc záchranárov, no ani rýchly a intenzívny zásah už mužovi život zachrániť nedokázal. Cyril, ktorý pravidelne športoval a skialpinizmus miloval, na svahu skonal po tom, ako mu zlyhalo srdce. Len pred rokom pritom na rovnakom mieste takto skolaboval anestéziológ Albert Hemely († 50) z Košíc.
Nebezpečný šport?
Podľa odborníkov môže mať takýto tragický koniec športovania viacero príčin. „Môže ísť o skrytú srdcovú chybu, ktorá sa veľakrát prejaví až takto fatálne. Môže to byť neliečený vysoký krvný tlak, náhla nevoľnosť, problémy s cievami. Základ je nepreceňovať sa, sledovať svoj zdravotný stav a prijímať dostatok tekutín,“ povedala pre Nový Čas kardiologička a fanúšička skialpinizmu Dáša Kundisová (52). Jej slová potvrdil aj primár popradskej traumatológie Martin Lajoš (50), podľa ktorého môže byť pohyb v horách dosť nebezpečný, a obzvlášť pre netrénované osoby. „Hlavne, ak ide o veľkú fyzickú záťaž a zmenu nadmorskej výšky, čo môže viesť hlavne u ľudí stredného veku k srdcovej slabosti, nedokrveniu srdcového svalu a vyústi to až do infarktu,“ povedal lekár.
Treba poznať svoje hranice
Jaro Michalko je desiatky rokov horským vodcom. „Pred ťažkou túrou, či už lezeckou, alebo skialpinistickou, zistím, čo môžem od klienta očakávať. Náhla nevoľnosť však môže prísť kedykoľvek. Koľko špičkových športovcov skolabovalo bez predchádzajúcich signálov. Základom je nepreceňovať sa a poznať svoje hranice,“ povedal.