Ani po desiatich rokoch sa nedá zabudnúť na tragédiu, ktorá otriasla Slovenskom. Okrúhle výročie najväčšej havárie lietadla v novodobých dejinách našej armády si prišli do maďarskej obce Hejce pripomenúť najbližší príbuzní 42 vojakov, ktorí zahynuli pri návrate z misie v Kosove. Uctiť si kamarátov prišiel aj jediný vojak, ktorý nešťastie zázrakom prežil - Martin Farkaš.
Obrovská tragédia sa stala 19. januára 2006, keď sa lietadlo AN 24 zrútilo neďaleko dedinky Hejce na kopci Borsó. Do pristátia na košickom letisku zostávalo približne už iba 10 minút, no naši vojaci namiesto radostných objatí najbližších našli smrť v troskách lietadla. Prežil iba Martin Farkaš, ktorý v utorok položil kytice k pamätníku na kopci, ako aj k soche priamo v dedine. Na vrchu Borsó prišiel ku každému zo 42 stĺpov, pri niektorých i dlhšie mlčky postál. „Zdá sa mi to nespravodlivé! Uplynulo 10 rokov, no spomienky sú stále živé. Radšej si spomínam na kamarátov v dobrom, nie na to, čo sa stalo na kopci,“ uviedol Martin Farkaš, ktorý zostal pracovať v armáde a teší sa zo života. Najväčšiu radosť mu robí dcérka Karinka, ktorá bude mať o niekoľko dní tri roky.
Nikdy nezabudnú
V maličkej maďarskej obci sa zišli aj tí, ktorých smrť vojakov zasiahla najbolestivejšie. Rodinní príslušníci a priatelia zosnulých sa v miestnom kostole zúčastnili na omši, po ktorej pri pamätníku nasledovala pietna spomienka. „Zabudnúť sa nedá ani po toľkých rokov. Myslím na syna aj niekoľkokrát denne,“ smutne povedal ťažko skúšaný otec Ján Balog, ktorý do Hejce prišiel z Kamenice nad Cirochou. Z Rudnian, odkiaľ pochádzala vojačka Janka Peštová, prišli autobusom jej blízki, ako aj milujúca mama Valéria Bystrianská. „Na také niečo sa nedá zabudnúť. Dcéra bola športový typ, stále usmievavá. Manžel sa nedožil ani prvého výročia tragédie,“ uviedla zdrvene mamka mladej vojačky.
Úctu vzdal aj prezident
Vzdať úctu vojakom prišli aj slovenský prezident Andrej Kiska, ako aj jeho maďarský kolega János Áder či ministri obrany Slovenskej republiky a Maďarska. „Zahynulo 42 príslušníkov Ozbrojených síl. Vracali sa z úspešnej misie, kde chránili životy. Domov, žiaľ, neprišli. Je to obrovská tragédia,“ uviedol prezident Kiska.
Nešťastie prežil ako jediný
Najčernejší dátum v novodobých dejinách Ozbrojených síl prežil ako jediný Martin Farkaš. V čase tragédie mal len 27 rokov. Lietadlo sa vracalo z misie KFOR z kosovskej Prištiny do Košíc. Vtedy nadporučík sa už tešil na pristátie na letisku vzdialenom asi 20 kilometrov. Namiesto toho zvádzal krutý boj o život, kým ho previezli do nemocnice. Zo zranení sa napokon dostal, už po dvoch mesiacoch nastúpil do práce, pretože chcel byť medzi ľuďmi. K pamätníku chodí pravidelne. „Radšej som tam sám, spomínam na svojich priateľov a kolegov,“ prezradil jediný vojak, ktorý obrovskú tragédiu prežil.