Nervové prepojenia rednú a mentalita človeka je nenávratne poškodená po zvyšok života. Kokaín vyvoláva v mozgu tzv. Autofagiu. Je to v tele celkom bežný jav v prípade, že je bunka chybná či poškodená alebo plná toxínov. Doslova strávi samu seba, tým zanikne a neohrozuje tkanivo, v ktorej sa nachádza. Autofagia je ale samozrejme patologická vo chvíli, keď k nej dochádza u zdravých a pre telo potrebných buniek. Tento stav nastáva po podaní kokaínu. Neuróny v mozgu pod vplyvom drogy začnú podliehať autofagii a požierajú sa.
"Bunka je ako domácnosť, ktorá neustále produkuje odpad. Autofagia je domovník, ktorý ten odpad vynáša, je to zvyčajne dobrá vec. Ale kokaín ovplyvní domovníka tak, že vyhodí všetko vrátane dôležitých vecí, ako mitochondrie, ktoré v bunke fungujú ako energetické továrne," vysvetľuje autor výskumu doktor Prasun Guha z Johns Hopkins University v Marylande.
Pomôcť ľuďom ťažko závislým na kokaíne by mohol nový liek CGP3466B. Ten pomáha pacientom s Parkinsonovou chorobou a pri chorobách motorických neurónov. Či bude účinný aj v prípade autofagie vyvolanej kokaínom, sa zatiaľ presne nevie.
"Pretože kokaín funguje exkluzívne tak, že moduluje autofagiu versus iné programy bunkovej smrti, máme väčšiu šancu, že budeme schopní vyvinúť nové presné lieky na potlačenie jeho toxicity," dodáva spoluautor doktor Maged Harraz.