Zaujímavé je, že kedysi pracoval v lotériovom priemysle a sedel aj na stoličke v Dozornej rade a Predstavenstve Tiposu. Mrva sa v súčasnosti spolu s ďalšími bratislavskými starostami snaží z hlavného mesta vyhostiť hracie automaty a tiež zatlačiť na poslancov NR SR, aby zmenili zákony týkajúce sa hazardu.
Schwab sa roky živil ako marketingový špecialista pre lotériové hry v spoločnosti Gtech, dôležitú funkciu mal aj v Tipose. Mrva však odmieta, že by ho ovplyvňoval a radil mu v otázkach boja proti hazardu. „Je to iniciatíva mňa a starostov,“ tvrdí Mrva. Popiera to aj samotný Schwab. „Gtech ani Tipos sa hazardom nezaoberajú. Síce spadajú pod rovnaký zákon, je to úplne iné portfólium a zameranie ľudí. Ja mu v tomto neradím,“ obhajuje sa Schwab s tým, že jediné, čo vie starostovi poskytnúť, sú jeho skúsenosti z minulosti a prieskumy týkajúce sa herného priemyslu. Podľa jeho slov je totiž úlohou petície regulovanie hazardu na samosprávnej úrovni. Štátnu lotériu, naopak, reguluje ministerstvo financií.
Obrátili sa na Ústavný súd
V pondelok Mrva spolu s advokátom Michalom Kičom podali za skupinu 31 poslancov NR SR na Ústavný súd podnet na nesúlad časti zákona o hazarde s Ústavou SR a Chartou európskej samosprávy. Ich cieľom je, aby samosprávy mohli slobodne a bez potreby petície s 30 percentami hlasov dospelých občanov rozhodovať o tom, aký druh hazardu na svojom území povolia. Iniciátori potrebujú vyzbierať približne 106-tisíc hlasov na to, aby sa herňami začalo zaoberať mesto a mohlo zvažovať prijatie všeobecne záväzného nariadenia, ktorým by ich regulovalo. Odstránením výherných automatov by však stratilo 2,7 milióna eur ročne. Dosiaľ sa vyzbieralo 35-tisíc podpisov. Iniciátori toto číslo pokladajú za úspech, v zbieraní podpisovať však budú pokračovať aj naďalej.
Petícia dá priestor online hazardu
- predstaviteľka Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová
„Vyzbierať podpisy od 10 % obyvateľov neznamená, že ľudí trápia herne. Skôr si myslíme, že petíciou sa sledujú politické záujmy. Nie je pravda, že počet herní stúpa, ako to prezentujú starostovia. Naopak, od začiatku tohto roka je v meste o 1 200 výherných prístrojov menej. Minulý rok bolo dokonca prijaté memorandum, v ktorom sa prevádzkovatelia herní zaviazali, že počet herní sa zvyšovať nebude. Zároveň upozorňujeme, že prohibícia problémy nerieši. V kamenných prevádzkach sú ľudia pod dozorom, naopak, na internete môžu stávkovať s neobmedzeným počtom peňazí cez karty často aj mladiství. Petícia by tak dala priestor online hazardu.“