Len na Zemplíne sa vďaka projektu Veľké upratovanie Slovenska podarilo zlikvidovať 73 ohnísk odpadu v celkovom množstve vyše 11-tisíc ton. Chotáre Novosadu, Zemplínskeho Hradišťa a ďalších obcí v Trebišovskom okrese sú po dlhšom čase krajšie, otázne však zostáva dokedy.
Podľa ministra životného prostredia Petra Žigu je na Slovensku evidovaných 2 500 čiernych skládok, no reálne ich môže byť až okolo 7 000. „Keďže kompetencie prešli na obce a mestá, ktoré odpad často zdedili za desiatky rokov, pomohli sme im. Dostali sme 490 žiadostí, 219 sme vyhoveli,“ povedal priamo na mieste bývalej skládky o projekte minister Žiga. Ako dodal, v Trebišovskom okrese požiadalo o pomoc najviac - až 28 obcí. Zvláštne narábanie s odpadom je však zarážajúce, pretože všade na okolí ročné náklady trojčlennej domácnosti aj pri separovaní vyjdú len na niečo vyše 20 eur!
Pomohli by kamery
Neželané smetisko zmizlo vďaka projektu aj z obce Novosad. „Zdedili sme starú skládku ešte z roku 1982, keď sa tu ťažil piesok. Celkovo sme mali až 1 019 ton komunálneho a stavebného odpadu a 4 tony nebezpečného odpadu. Keďže na tomto mieste je už zrekultivovaná pôda osiata pšenicou, žiadna skládka by tu už vzniknúť nemala,“ povedal starosta Novosadu Jozef Jastrab, podľa ktorého by mohli pomôcť aj kamery a väčšia osveta. Jeho kolega zo Zemplínskeho Hradišťa Ján Oláh potvrdil, že aj u nich už bol nadbytočný odpad odstránený.
Pokuty vzrástli
Na projekt Veľké upratovanie Slovenska bolo z environmentálneho fondu zatiaľ vyčlenených 10 miliónov eur. Je predpoklad, že k uvoľneniu ďalších peňazí by mohlo dôjsť aj v roku 2016. Pokuty stúpli až takmer desaťnásobne, a to na 1 500 eur, no aj napriek tomu je otázne, či a v akom rozsahu budú naďalej pribúdať čierne skládky so stavebným odpadom. „Je to predovšetkým na ľuďoch, či chcú žiť v čistom prostredí,“ dodal minister.