Aj keď smrť Dagmar († 45) nebola úplne klasickým prípadom. Ako sa dá zabrániť tomu, aby manželky zomierali rukou svojich mužov či priateľov? Na otázky odpovedal generálny prokurátor Jaromír Čižnár a servítku pred ústa si naozaj nedával.
Je legislatíva, ktorá rieši problematiku domáceho násilia, v poriadku?
- Je postačujúca na to, aby sa v tejto oblasti dosiahli lepšie výsledky, len ju musíme naozaj efektívne využívať.
Často sa stáva, že týrané a prenasledované ženy napriek tomu nie sú uchránené. Hovoríte, že legislatíva sa nedostatočne využíva. Kde je teda problém?
-
Vznikne už od počiatku, keď príde k oznámeniu. Veci, ktoré by sa mohli hodnotiť ako trestné činy, sú hodnotené ako priestupok. Potom sa ďalej nekoná tak, ako by sa konať malo. Neposkytuje sa ľuďom, ktorým je formou domáceho násilia ubližované, taká ochrana, ktorá by sa mala.
Takže máte pocit, že polícia sa k týmto trestným činom nestavia dostatočne zodpovedne?
-
Bohužiaľ, áno. Teraz neviem, či je to pre neskúsenosť, a to najmä na strane polície, alebo preto, že sa niekto snaží zbaviť sa vecí, ale dôvod nie je dôležitý. Efekt je ten istý. Potom sa tu, bohužiaľ, vyhovárame na nejakú latenciu, ale na tej latencii my orgány činné v trestnom konaní participujeme
každý svojou mierou. Tvrdím, že aj prokuratúra, ale omnoho viac polícia.
Ako to vyriešiť?
-
Policajtom sa teraz človek bude môcť stať až od 21 rokov. Takže možno očakávať väčšiu vyzretosť. Na druhej strane, keď prokuratúra má svojich špecialistov na túto trestnú činnosť, očakával by som, že by to mohlo byť aj u polície. Človek, ktorý s týmto robí, má skúsenosti, určite lepšie a rýchlejšie vyhodnotí, či je konanie menej závažné, alebo také, kde treba
začať postupovať procesne podla trestného poriadku a Trestného zákona.
Čo teda majú robiť ženy, ktoré majú pocit, že polícia v ich prípade koná nedostatočne?
-
Nech sa obrátia priamo na prokuratúru, pretože tak policajt minimálne vie, že prokurátor bude dozerať, či sa v prípade koná a ako sa skončil.
Ako môže Generálna prokuratúra zlepšiť súčasný stav?
-
Snažíme sa ho zmeniť dlhodobo. Nie som spokojný s tým, čo sme v tomto smere dosiahli, ale opakujem, nie je to len naša chyba. Prokuratúra aspoň prijala konkrétne opatrenia. Nechcem niekomu ubližovať, ale ja som o takých opatreniach zo strany polície doposiaľ nepočul. U nás je to zriadenie linky pre týrané ženy, ktorá už priniesla prvé úspechy, a rozbehli sa konania. Budeme prísne kontrolovať, ako s týmito oznámeniami prokurátori nakladajú. Tiež som nariadil previerky prípadov, kde boli oznámenia hodnotené ako priestupky. Prokurátori budú zisťovať, v koľkých prípadoch došlo k pochybeniu. Po vyhodnotení prijmeme ďalšie opatrenia v súčinnosti s ministerstvom vnútra.
Čo si myslíte, že ukáže kontrola?
-
Mám z výsledkov veľkú obavu. Som si istý, že sa potvrdia veci, ktoré stále opakujem a nikto ich nepočúva. Teda zlý prístup k prvotnému dokumentovaniu a, bohužiaľ, niekedy aj prehováranie žien, že sa v podstate nič nedeje. Obeť je v takom ťažkom postavení, že už len to, že príde oznámiť týranie, potrebuje veľkú odvahu. Ale keď to oznámi a nedostane pomoc, príde potom druhýkrát? Keď nám neverí, tak sa nevyhovárajme, že tie ženy týranie neoznamujú alebo nespolupracujú, lebo to je zakrývanie svojich chýb.