1. Rozsvecovač lámp
Plynové lampy boli bežnou súčasťou ulíc. Od roku 1807 hrali tieto lampy kľúčovú úlohu pri kontrolovaní zločincov. Každé mesto malo rozsvečovača, ktorý zažínal lampy po zotmení a plameň hasil nad ránom. V roku 1879 vznikli prvé elektrické pouličné lampy, ktoré nahradili všetky plynové, informuje mirror.co.uk. Deduško Večerníček napríklad rozvecuje hviezdy technikou, akou to robili v minulosti rozsvecovači.
2. Sadzač
Išlo o zručnosť, ktorá sa dá porovnať s alchýmiou či skladaním symfónie. Cieľom zamestnania bolo usporiadať správne písmená, aby sa mohli tlačiť napríklad noviny či knihy. Vďaka moderným technológiám ale došlo k zmene, ktorá mnohým pomohla.
3. Vykopávač mŕtvol
Nešlo o náboženský akt ale o únoscov mŕtvych tiel. Telá následne predávali na vedecké experimenty. Pitvy mŕtvych sa konali už v 3. storočí pred naším letopočtom. Potom, ako sa rýchlo vyvinula medicína, dopyt po orgánoch prudko vzrástol.
4. Zametač pre boháčov
Ak chceli prejsť cez cestu šľachtici, no nechceli si roztrhať pančuchy či mať špinavú spodničku, zametači vyčistili cestu iba pre nich. Dostali za to almužnu, takže boli celkom radi. V 20. storočí už vznikli cestné kanalizácie a ulice boli čistejšie.
5. Ľudský budík
Až do roku 1920 sa nechalo mnoho ľudí budiť tým, že im prišiel niekto zaklopať na okno v presne stanovenú dobu. Používali pri tom dlhú tyč a nesmeli odísť, pokiaľ si neboli istí, že sú hore. Išlo o riskantné povolanie, keďže niektorí ľudia po nich hádzali od nervov veci.
6. Profesionálny smútiaci
V 19. storočí boli pohreby symbolom spoločenského postavenia a majetnejšie rodiny si najímali profesionálnych smútiacich. Zamestnávali ich priamo pohrebné ústavy. Časom ale vyšli z módy.
7. Odpočúvač lietadiel
Počas prvej svetovej vojny bolo potrebné počúvacie zariadenie na detekciu nepriateľských lietadiel. Išlo o takzvané vojnové tuby, odkiaľ bolo možné identifikovať blížiace sa lietadlo. Počas druhej svetovej vojny už využívali radary.
8. Zberateľ pijavíc
Pijavice sa v minulosti využívali na liečbu takmer všetkého, od bolesti ucha až po hemeroidy. Ľudia ich zbierali a potom predávali. Neskôr sa ale ukázalo, že niektorým pacientom spôsobili infekciu.
9. Lovec potkanov
Celé stáročia bola táto profesia veľmi obľúbená. Hlodavce tiež predávali nóbl dámam v zlatých klietkach. V Európe predstavovali veľké riziko prenášania chorôb a tak sa museli regulovať. Mnoho lovcov ale zomrelo po uhryznutí potkanom.
10. Krájač ľadu
Ľudia s touto profesiou museli vyrezávať ľad z jazier počas zimného obdobia. Ľad následne dodávali do obchodov a aj do domácností. Počas celého roka sa potom tento ľad skladoval.