A rodičia čoraz viac riešia veľký problém: „Čo s deťmi, ktoré majú zostať doma?“ Na jednej strane barikády stoja učitelia, na druhej rodičia, ktorým štrajk spôsobí vážne komplikácie. Mnohí z nich si totiž musia brať dovolenky, aby sa o svoje deti postarali. Štrajk učiteľov sa tak nie všade stretáva s pochopením.
Miriam Medvecová (40) s Barborkou (6), Košice: „Nepáči sa mi štrajk učiteľov, no potešilo ma, že našťastie v škole vyšli v ústrety prvákom, ktorí sa budú učiť. Takže nemusím hľadať riešenia.“
Mama Lucia Mitterová (33) a jej dcérka Maťka (1), Lučenec: „Základná škola, kAM chodia moje dve staršie deti, bude zrejme v pondelok pre štrajk úplne zatvorená, a tak syn a dcéra musia ostať doma. Nie som z toho nadšená, pretože aj keď som na materskej dovolenke, ešte diaľkovo študujem a deťom budem musieť urobiť program a vymyslieť rôzne aktivity.“
Ľubica Brezová (38) s Alexom (8), Košice: „Viacero ľudí za takéto peniaze robí aj 12 hodín, takže to nie je iba o platoch. Ale postavenie učiteľa je slabé, je skôr sluha. Učitelia za vlastné kupujú kriedy, takže chápem. Mám dve školopovinné deti. Našťastie mám zamestnávateľa, ktorý mi povolí prácu z domu.“
Mama Eva Malčeková (47) a jej syn Jarko (11), Lučenec: „Ak by bola škola v pondelok pre štrajk zatvorená, syn by ostal so starými rodičmi, ktorí sú už na dôchodku. Našťastie, mám ho kde nechať a nemusím si zobrať dovolenku ako iní rodičia.“
Ľubica Pomajbová (42) s dcérou, Nové Mesto nad Váhom: „Počas štrajku nemám strach o svoje dve deti, keďže mám dve dievčence, tak staršia bude strážiť mladšiu a občas na ne dozrie babka.“
Ľudmila (44), na rodičovskej dovolenke, Bratislava: „Mám dve školopovinné deti, obe sú doma, lebo ich škola a družina sú zatvorené. Našťastie si nemusím brať dovolenku, lebo som na materskej. Učitelia idú za svojimi právami, ktoré sa inak asi dosiahnuť nedajú.“
Čím väčšia podpora od rodičov, tým úspešnejší štrajk
Zora Bútorová, sociologička
- Už dnes vnímam k štrajku učiteľov zo strany rodičov rozdielne prístupy. Je tu aj podpora, no na druhej strane sú ľudia, ktorí si myslia, že učitelia už majú celkom slušné platy. Samotný štrajk je už krajná forma, ako vyjadriť svoju nespokojnosť. Čím väčšia bude podpora učiteľov zo strany verejnosti, tým väčšiu šancu na úspech štrajk bude mať. Ako dlho však bude štrajk trvať, v tejto chvíli nedokážem odhadnúť.
Rodičia školu žalovať nemôžu
Juraj Bizoň, právnik
- Rodičia sa nemôžu domáhať náhrady škody a nemôžu školu ani žalovať. Štrajk je ústavné právo. To znamená, že neexistuje dôvod na to, aby niekto rodičom preplácal dovolenky preto, že sa starali o deti, kým učitelia štrajkovali. Dá sa to považovať za akúsi dieru v slovenskom práve. To vôbec nepočíta s možnosťou nahrádzať škodu alebo ušlý zisk v prípade zákonného štrajku.