Budovy s narušenou statikou stáli hneď vedľa cesty, ktorú z tohto dôvodu pred mesiacom uzavreli. Do obce tak viedla o 10 kilometrov dlhšia obchádzková trasa. Premávku už obnovili. Motoristi sa obnove premávky smerom do tokajskej oblasti potešili, hoci zákazová značka sa na mieste ešte stále nachádza. „Objekty sú odstránené, autá aj autobusy už tadiaľ môžu bezpečne prechádzať,“ uviedol starosta Malej Tŕne Jozef Bojkovský.
Potvrdil, že nešlo o legálne stavby, ale o objekty, ktoré tam dal postaviť Mikuláš Vareha a ohrozovali bezpečnosť, pretože sa veľmi vychýlili. Veci sa pohli až minulý týždeň, keď vyzvali družku vlastníka Danu Bodnárovú, ktorá sa o jeho stavby stará, aby urobila nápravu. Tá chcela drevené stavby na cudzích pozemkoch len stabilizovať a s búraním nesúhlasila. Právomoci sa tak ujal krízový štáb, ktorý našiel demontážnu firmu sám.
„Telefonicky sa so mnou spojil jej majiteľ, no nesúhlasila som ani s tým, aby si za búranie ponechali drevený materiál. Veď ten má hodnotu až 400 000 € a protiprávnym búraním všetko zničili. Už som podala trestné oznámenie a nebudem ani za búranie nič platiť. Nech to uhradí starosta!“ odkázala Bodnárová. Ešte presne nevedia, koľko bude búranie stáť, hrubý odhad hovorí o 20 000 €. Všetko však nasvedčuje tomu, že faktúru refunduje štát a platbu si bude následne vymáhať od vlastníka.
Ako vnímate naťahovačky okolo Varehových stavieb?
Ivan Tóth (27), automechanik „Tá obchádzka išla aj do peňazí. Trpeli sme dosť dlho, stavby mali ísť dole už dávno.“ |
Štefan Šalata (69), dôchodca „Ja by som to zvalil hneď, veď to len komplikovalo dopravu a normálny človek niečo také ani nemôže postaviť. U nás to tak však chodí...“ |
Monika Tóthová (52), invalidná dôchodkyňa „Ten, kto to postavil, asi nemal zdravý rozum. Konečne máme pokoj.“ |