Podľa starostky Karlovej Vsi Dany Čahojovej chcú v referende zisťovať názor obyvateľov na systém parkovania, prevádzkovania hazardných hier alebo na používanie pyrotechniky počas silvestrovských osláv. Pri týchto troch otázkach sa však možno pýtať, či je na ich zodpovedanie a následné vyriešenie problému referendum skutočne to pravé orechové. Riešenie niektorých z nich totiž nie je v kompetencii iba mestskej časti.
Referendum dosť kriticky vníma právnik Branislav Mráz, bývalý člen komisie dopravy. „Otázka riešenia hazardu a zábavnej pyrotechniky nie je v kompetencii mestskej časti, ale hlavného mesta. Preto referendum vnímam ako účelové, s cieľom vyhnúť sa splneniu volebného sľubu bezplatného parkovania pre Karlovešťanov,“ tvrdí. Dodáva aj, že referendum má svoje opodstatnenie len vtedy, ak sa ním riešia problémy spadajúce do kompetencie zastupiteľstva, a nie sú to také, ku ktorým sa už obyvatelia vyjadrili vo voľbách. K miestnemu referendu sa pre Nový Čas vyjadril aj hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
„Z dôvodu nákladov na jeho organizáciu je vhodné ho využívať naozaj len pri tých najdôležitejších otázkach, kde z dôvodu závažnosti rozhodnutia je potrebné overiť legitimitu postupu,“ povedal. Či sa však referendum bude skutočne aj konať, rozhodnú miestni poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve už tento štvrtok. Náklady na referendum odhaduje mestská časť približne na 7 500 eur. O niečo podobné sa pokúšali ešte v roku 2014 aj v Martine. Tam prebiehalo referendum počas komunálnych volieb. Bolo však neplatné, zúčastnilo sa na ňom 26,11 % voličov.
Kľúčové body referenda
- parkovacia politika v Karlovej Vsi
- prevádzkovanie hazardných hier
- používanie pyrotechniky počas Silvestra