Skomolením francúzskeho pomenovanie Janova vzniklo slovo džínsy (de Genes - z Janova). Tie sa rýchlo rozšírili nielen po Európe, ale predovšetkým v USA, kde ich začal vo veľkom šiť bavorský podnikateľ Levi Strauss. A nohavice z pevnej látky si zamilovali tamojší kovboji. V devätnástom storočí sa potom nad pravou prednou kapsou objavilo ešte jedno malé vrecko. Plnila istú funkciu, o ktorej už dnes netuší ani väčšina milovníkov módy.
A tak v nej končia drobné, žuvačky a ďalšie predmety. Pritom pôvodne slúžila k bezpečnému uloženiu hodiniek. Tie nosili kovboji na retiazke, ktorú mali pripnutú k pútku na opasok.
"Je to vrecko na hodinky. V devätnástom storočí kovboji nosievali hodinky na retiazke a mali ich vo svojich vestách. Aby sa ale nerozbili, Levi Strauss začal prišívať vpravo nad predné vrecko nohavíc ešte malú kapsičku na tieto hodinky," tvrdí hovorca spoločnosti Levi '.
Strauss mal v roku 1876 kúpiť veľké množstvo džínsoviny (denimu, rifľoviny) od istého obchodníka z Viedne. Ten látku získal od majiteľa najväčšej textilky z Bruntálu Gustava Marburgu. Bruntálsky historik Petr Anderle je presvedčený, že denim (v dnešnej podobe) v druhej polovici devätnásteho storočia skutočne ako prvý na svete utkal Gustav Marburg. Zhotovil ho omylom, keď porušil bežný technologický postup. Získal tým veľmi hrubú látku, s ktorou nevedel ďalej nakladať. Nakoniec ju odviezol na svetovú výstavu do Viedne práve v roku 1876, odkiaľ sa dostala až ku Straussovi a do USA.
Prvé džínsy ale vznikli v Janove, kde ich námorníkom šili z celtoviny. Farbili ich namodro a Francúzi tomuto farbivu hovorili bleu de Genes - janovská modrá. Zo spojenia de Genes (de Zins) potom vzniklo slovo džíns (anglicky jeans).