Podľa miesta narodenia to sú Američanka Nicole Rajičová (20) a Švéd Michael Neuman (25) v súťaži jednotlivcov a tanečníci Talianka Federica Testová (22) a rodák z Bratislavy Lukáš Csölley (25).
Súťaženie za inú krajinu je v krasokorčuľovaní módnym trendom, ktorého sa drží nielen Slovensko. Iba málo zúčastnených krajín sa môže pochváliť pretekármi vlastnej výchovy. V Bratislave, kde bude ZŠ Ondreja Nepelu po všetky dni praskať vo švíkoch, sa očakáva najlepšie umiestnenie od tanečníkov Lukáša Csölleya a rodáčky z Milána Federicy Testovej, ktorí vlani na ME obsadili ôsmu priečku.
„Sme pripravení a pozitívne naladení. Veríme v maximálny výsledok. Príprava prebehla dobre, v jej závere sme už iba ladili technické drobnosti. Bola bez zranení a veľkých problémov,“ povedal Lukáš, ktorý priznal, že hoci pred takým veľkým domácim publikom ešte nejazdili, tlak si nepripúšťa. Rodák z Bratislavy pridal aj spomienku: pred pätnástimi rokmi na M2 2001 ako drobec zbieral kvety a suveníry z ľadu.
Lepšie ako vlani chce uspieť aj Nicole Rajičová, rodáčka z New Jersey. Vlani v Štokholme skončila jedenásta. „Som pripravená a teším sa, že môžeme jazdiť pred domácim publikom. Bude tu celá moja rodina, z New Jersey sme odcestovali všetci spolu s rodičmi aj so sestrou. Trému necítim. Viem, čo mám natrénované,“ vyhlásila Nicole.
Ani zástupca Slovenska v súťaži mužov sa nenarodil pod Tatrami. Michael Neuman si miesto narodenia uvádza Štokholm. Na ME chce postúpiť do finálovej 24-ky, čo so štartovým číslom jeden v dnešnom krátkom programe nebude jednoduché. „Trošku nervózny som, budú to pre mňa prvé veľké preteky. Ale ako sa začne hudba, hneď to zo mňa spadne,“ povedal Michael, ktorý vyniká svojou výškou 189 cm.