Týka sa to najmä strmých svahov vo vyšších polohách. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. "Vplyvom prudkého oteplenia sneh hlavne v nižších polohách navlhol v celom profile snehovej pokrývky a je premočený až na podkladovú vrstvu tvrdého ľadového snehu. Pokrývka výrazne sadla a znížila svoju výšku," uviedol s tým, že v najvyšších polohách mráz vytvoril na povrchu kôru alebo ľadovú vrstvu. V stredných polohách je snehová pokrývka podľa neho premočená až po podkladovú vrstvu tvrdého zľadovateného snehu, ktorá môže stále pôsobiť ako klzná vrstva.
Vplyvom silného vetra v predchádzajúcich dňoch a počas noci sa na hrebeňoch vytvorili veľké preveje, ktoré po uvoľnení môžu spôsobiť lavínu. Lavínové nebezpečenstvo tak nadobúda výrazne lokálny charakter. V Nízkych Tatrách je malé lavínové nebezpečenstvo, teda prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Na hrebeňoch a v najvyšších miestach je však vytvorená poľadovica. V Malej a Veľkej Fatre má lavínové nebezpečenstvo taktiež výrazne lokálny charakter. Mierne lavínové nebezpečenstvo sa týka hlavne strmých svahov s južnou a juhovýchodnou orientáciou. Nebezpečné sú najmä strmé lokality bezprostredne pod prevejmi na hrebeňoch. Možný je výskyt malých základových lavín na strmých trávnatých svahoch.
V stredu ráno prevládala na horách veľká oblačnosť. Výraznejšie sa oteplilo, teplota vzduchu v polohách nad 2000 metrov nad morom sa pohybovala v rozpätí od plus troch do mínus štyroch stupňov Celzia. V stredných polohách a na podhorí dosahovala ranná teplota vzduchu hodnoty plus šesť až mínus jeden stupeň. Fúkal silný vietor, na hrebeňoch miestami až prudký prevažne severných a západných smerov s rýchlosťou do 60, v nárazoch až 90 kilometrov za hodinu. Počas dňa sa očakáva ešte zosilnenie vetra, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť až 140 kilometrov za hodinu. Na hrebeňoch a vrcholových partiách sa vyskytuje poľadovica.