Dôvodom je to, že pacienti ignorujú inštrukcie lekárov, ktoré musia pred chirurgickým zákrokom dodržať. Podľa chirurga Olivera Warrena, ktorý nedávno vydal knihu s radami pre ľudí chystajúcich sa na operáciu, by mali totiž dodržiavať predpísaný jedálniček a užívať potrebné lieky, píše DailyMail.co.uk. Nasledujúce chyby nemusia hneď viesť k zrušeniu zákroku, ale môžu mať dopad na regeneráciu po ňom.
Tu sú najčastejšie omyly, ktorých sa ľudia pred operáciami dopúšťajú:
Holenie nôh
Mnoho žien si myslí, že je vhodné, aby si pred operáciou oholili nohy. Chirurg Andy Goldberg hovorí, že holenie vedie k mikrotrhlinkám v koži, cez ktoré potom prenikajú baktérie. Štúdia uskutočnená v roku 1983, do ktorej bolo zapojených viac ako 1000 pacientov odhalila, že ľudí, ktorých oholili tesne pred operáciou, postihla infekcia oveľa zriedkavejšie než tých, ktorí sa holili večer pred zákrokom.
Príliš rýchla strata hmotnosti
Od mnohých pacientov sa pred operáciou očakáva, aby schudli. Niektorí ľudia to však podľa dietologičky Rebeccy McManamom zvyknú preháňať. Ak stratíte váhu príliš rýchlo, má to vplyv na celé telo, predovšetkým na vaše ruky a nohy. Nedostávate totiž dostatok energie, čo spôsobuje, že máte po operácii obmedzenú mobilitu a orgány ako srdce či pľúca sú zoslabnuté.
Neoboznámenie lekára s tým, že pacient konzumuje cesnak
Potraviny ako cesnak, ženšen či zázvor zvyšujú riziko krvácania, a preto je dôležité, aby pacient o ich užívaní upovedomil pred operáciou lekára.
Žuvanie žuvačky ako náhrada za jedlo
Je potrebné vyhýbať sa pred zákrokom tuhej strave, pretože žalúdok musí byť prázdny. V opačnom prípade riskujete zvracanie počas anestézy. Mnohí pacienti však žujú žuvačku, lebo majú vďaka tomu pocit, akoby jedli. „Problémom je, že žalúdok produkuje extra kyselinu ešte pred konzumáciou, a keď ste pod anestézou, všetky ventily v gastrointestinálnom trakte sa uvoľňujú a zvyšuje tým riziko spätného pohybu obsahu. V prípade, že sa táto kyselina dostane do pľúc, môže to spôsobiť aj smrť,“ vyjadrila sa anesteziologička Anna-Maria Rollin.
Dlhé a/alebo nalakované nechty
Pred operáciou by si mali pacienti ostrihať nechty, pretože ak sú dlhé, udržiavajú sa v nich nečistoty, a to podľa Dr Cutlera zvyšuje riziko infekcie. Počas operácie lekári používajú snímače, ktoré merajú úroveň kyslíka v krvi pacienta a tie sú napojené na jeho prsty. Lak na nechtoch sa preto musí pred zákrokom odstrániť.
Zabudnutie rezervnej zubnej kefky
Do nemocnice si vždy zoberte aspoň dve zubné kefky v prípade, že by sa vám jedna stratila alebo by vám spadla na zem. Zabránite tak riziku infekcie. Zároveň je užitočné, ak si kefky zameníte pred a po operácii, pretože vaša imunita môže byť po zákroku oslabená.
Fajčenie cigariet deň pred operáciou
Ak prestanete fajčiť čo i len jeden deň pred operáciou, dokáže to urobiť veľký rozdiel v pooperačnom období. Čím skôr sa tohto zlozvyku pacient pred zákrokom vzdá, tým lepšie. Fajčenie škodí pľúcam a poškodené pľúca sú náchylnejšie na napadnutie infekciou. Fajčiari sú navyše náchylní na zrážanie krvi v tele.
Nechanie domáceho zvieraťa bez dozoru
Podľa Warrena by pacienti nemali pociťovať úzkosť z toho, že sa o maznáčikov nemá kto postarať. „Niektorí ľudia si hneď po zobudení z narkózy povedia, že im nemá kto postrážiť mačku. Je preto dôležité, aby si naplánovali veci ešte pred zákrokom, aby sa nemuseli takto strachovať,“ hovorí odborník. Tiež odporúča pred cestou do nemocnice akúsi skúšobnú dobu, aby sa potom počas svojho dôležitého dňa o zviera nemuseli strachovať.