Oproti obdobiu nástupu súčasnej vládnej garnitúry Slovensko zlepšilu svoju pozíciu o niekoľko priečok. Na druhej strane nám odborníci vyčítajú množstvo nedostatkov ako beztrestnosť elít či povrchný boj proti schránkovým firmám. Aj preto tomu sme v poslednej päťke krajín Európskej únie. Z celkového možného počtu 100 bodov sme v prieskume získali 50. Skorumpovanejšie krajiny v Únii sú len Grécko, Rumunsko, Taliansko a Bulharsko. Počas pôsobenia vlády Roberta Fica od roku 2012 sme si toto postavenie mierne zlepšili. Napriek tomu analytici Transparency International považujú posledné štyri roky za nevyužitú príležitosť.
„Zanedbanie reforiem v zdravotníctve viedlo k plytvaniu a rozkrádaniu. Polícia a prokuratúra sa nestali funkčnými orgánmi boja proti korupcii s rovnakým metrom na všetkých,“ uviedli. Za hlavné negatívum označujú pokračujúcu beztrestnosť elít pri trestných činoch korupcie. „Ani za posledné 4 roky nebol odsúdený žiadny vysoko postavený verejný činiteľ,“ uviedol Gabriel Šípoš z TI. Poukazujú tiež na klientelizmus pri nomináciách na vedúce posty v zdravotníctve. Súčasná vláda však podľa nich prijala aj pozitívne opatrenia.
„Dobrou správou je zvýšenie miery súťaže v štátnych zákazkach o tretinu. Sledovanie zmien zákonov či vyhľadávanie v rozsudkoch online je jednoduchšie,“ dodali. Pozitívne vnímajú aj prijatie zákona o ochrane oznamovateľov korupcie. Premiér Robert Fico tvrdí, že aj keď je stále čo zlepšovať, sú radi, že sa situácia v porovnaní s obdobím vlády Ivety Radičovej zlepšila. „V roku 2011 Slovensko obsadilo 66. priečku. Vláda R. Fica v boji proti korupcii zaviedla dôležité opatrenia – zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, obmedzenie platieb v hotovosti nad 5 000 eur v prípade právnických osôb či elektronické trhovisko," uviedli.
Čo nám škodí:
- pokračujúca beztrestnosť elít pri trestných činoch korupcie
- neochota skutočne bojovať s korupciou a nastoliť rovnosť pred zákonom pre všetkých
- pretrvávajúci klientelizmus pri viacerých štátnych dotačných schémach
- výskyt nerovných šancí pri výberových konaniach sudcov
- povrchný boj proti schránkovým firmám
Čo nám pomáha:
- prijatie zákona o ochrane oznamovateľov korupcie
- prísnejšia úprava financovania politických strán
- zvýšenie miery súťaže v štátnych zákazkách o tretinu
- zvýšila sa aj transparentnosť biznis sektora
- odchod Štefana Harabi na z čela slovenskej justície
Kde je najmenej korupcie?
1. Dánsko 91
2. Fínsko 90
3. Švédsko 89
4. Nový Zéland 88
5. Holandsko 87
...
16. Rakúsko 76
...
30. Poľsko 62
...
37. Česká republika 56
...
50. Maďarsko 51
50. Slovensko 51
...
166. Afganistan 11
167. Severná Kórea 8
168. Somálsko 8