Vidieť na ňom zúfalý boj štyroch kamarátov o život toho piateho. Iba to, s akým obrovským nasadením bojovali do poslednej chvíle, zachránilo Jakubovi Rybárovi (24) život. Ten spadol pri lyžovaní rovno do hlbokého záveja tak nešťastne, že sa celý vnoril do snehu. Boj s časom a obrovskou masou snehu však napokon vyhrali.
Gera zasypala lavína dvakrát
Gerhard Gašparovič (35), zvaný Gero má s lavínami veľkú skúsenosť. V roku 2010 ho zasypala lavína dokonca dvakrát a to dokonca na tom istom mieste, v Kartarikovom žľabe pod Lomnickým štítom. „Vždy som sa z toho dostal sám. Snažil som sa v lavíne plávať. Šťastie bolo, že žľab sa na konci otvára a lavína nebola taká vysoká. Po týchto incidentoch som zlepšil výstroj, nechýba mi lavínový batoh, helma či cepín. Nebola to príjemná skúsenosť a nie je to moc na chválenie.“
Jakub sa s kamarátmi vybral lyžovať a snoubordovať do Vrátnej. „Užívali sme si pojazdy v celkom známom teréne. No z dôvodu nízkej oblačnosti a značnej dezorientácie z eufórie som si neuvedomoval, kde presne som,“ opisuje Jakub chvíle pred osudným okamihom. Zrazu nastal pád zo skalného brala rovno do prázdnoty. „Akoby zázrakom sa mi podarilo dopadnúť rovno vedľa skaly do prašanového záveja. To mi zachránilo kosti, no zarazil som sa hlavou tak hlboko, že nebolo možné vyhrabať sa von,“ dodal Jakub. Jeho obrovským šťastím bolo, že jeden z kamarátov - Ivo Dupal (24), sledoval jeho stopu. Po tom, čo rovnako dopadol do záveja, sa mu podarilo vyhrabať, nestratil duchaprítomnosť a spolu so zvyškom partie sa pustil do záchrany Jakubovho života. „Neviem, koľko som bol pod snehom, vraj ma vykopávali vyše piatich minút,“ priznal Jakub, ktorý sa vďaka svojim kamarátom druhýkrát narodil.
„Myslel som, že je to menší skok, no bola to veľká skala, mohla mať 15 až 18 metrov,“ opísal situáciu Ivo. „Kubo ostal zapichnutý v snehu, bolo z neho vidieť iba lyžiarske paličky a jednu lyžiarku. Hneď sme ho začali vykopávať, no bez lopatiek by bol ten proces nemožný, keďže rukami si príliš nepomôžete. Život mu tak zachránila najmä lavínová výbava,“ dodáva Ivo, podľa ktorého sa video rozhodli zverejniť ako varovanie pre iných ľudí, aby nepodceňovali silu divokej horskej prírody.
Nezabudnite na dobrú výbavu
Filip Kyzek, horský záchranár
- Prvou zásadou je vyberať si bezpečné lokality podľa momentálneho stavu. Druhou je kondícia a dobré vybavenie. To znamená mať sondu, lopatku či lavínový vyhľadávač, prípadne vak s lavínovým airbagom a lekárničku. Na potenciálnom lavínovom svahu sa treba pohybovať s rozostupmi. Ak už sa niekto dostane do problémov, kritických je prvých 15 - 20 minút. Tu je šanca na prežitie viac ako 80 %. Postihnutého treba lokalizovať a snažiť sa ho čo najrýchlejšie vyhrabať, ak je v bezvedomí, treba začať s resuscitáciou. Okrem privolania záchranky však treba rýchlo konať aj vo vlastnom mene, vzácna je totiž každá sekunda.