Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP. Šéf tímu WHO pre riešenie epidémií v Severnej a Južnej Amerike Sylvain Aldighieri uviedol, že tento odhad sa opiera o predchádzajúce epidémie nákazlivej vírusovej horúčky dengue, ktorú takisto prenášajú komáre. Aldighieri dodal, že WHO očakáva "obrovské počty" infikovaných, pretože komáre šíriace vírus zika sa vyskytujú vo veľkej miere a obyvateľstvo nie je voči nemu imúnne.
Šéf spomínaného tímu WHO dodal, že aj keď väčšina ľudí s vírusom zika neochorie, dochádza k jeho "tichému šíreniu", čo sa ťažšie zisťuje. Experti majú podozrenie, že vírus zika spôsobuje u novorodencov vývinovú poruchu, ktorej prejavom je abnormálne malá hlava.
Nakazenie vírusom zika diagnostikovali v uplynulom roku 31 občanom USA. Oznámili to zdravotnícke úrady Spojených štátov, ktoré citovala agentúra AP.
Úrady sa domnievajú, že vo všetkých prípadoch sa Američania nakazili týmto ochorením počas cesty do Karibiku alebo Latinskej Ameriky. Tropická nákaza prenášaná komárom druhu Aedes aegypti sa prvýkrát objavila práve v týchto oblastiach. Tieto krajiny zaznamenali tiež najviac nakazených osôb.
Podľa informácií amerických úradov pochádza týchto 31 osôb z 11 amerických štátov a Washingtonu. Portoriko hlási 19 prípadov a Panenské ostrovy jeden.
Lekári sa obávajú, že vírus zika spôsobuje zriedkavý defekt novorodencov, známy ako mikrocefália, ktorej zvýšený výskyt zaznamenali predovšetkým v Brazílii. Predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uviedli, že potvrdiť alebo vyvrátiť spojitosť medzi vírusom zika a mikrocefáliou bude zrejme trvať šesť až deväť mesiacov.