Gréckokatolícky biskup a predseda Rady KBS pre pastoráciu v zdravotníctve Milan Lach (42) sa verejne zastal slovenských sestričiek a poriadne sa oprel do vlády premiéra Roberta Fica. Za to si od neho vyslúžil označenie pomáhača KDH. V otvorenom rozhovore pre Nový Čas prezradil, či má nejaké politické ambície, prečo sa verejne ozval práve teraz - pár týždňov pred voľbami a či sa za svoj otvorený postoj neobáva reakcie zvnútra katolíckej cirkvi.
Prečo ste sa vyjadrili k problémom zdravotníctva práve v tomto období, tesne pred voľbami?
- Jednoducho som sa potreboval ako biskup zastať slabých ľudí, ktorých hlas sa nepočúva. Vyzývam, aby sa v slovenskom zdravotníctve bezodkladne riešili požiadavky slovenských zdravotných sestier. Tým sestrám končí výpoveď dnes, 35 dní pred voľbami.
Čo si myslíte o reakcii premiéra Fica, ktorý vás označil za „hráča“ v prospech KDH?
- Ako biskup gréckokatolíckej cirkvi a predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve, ako aj ostatní členovia tejto Rady vychádzame z našich skúseností a kompetencií, sme dostatočne autonómni na to, aby sme sa rozhodovali sami, a nie na základe názorov akejkoľvek politickej strany, vrátane KDH.
V akých oblastiach našej spoločnosti ešte vidíte nedostatky?
- V živote sa riadim fi lozofi ou, že najprv hľadám to, čo je dobré a pekné. Na celom Slovensku máme kopec úžasných a vzácnych ľudí, o ktorých ani nevieme. A kde sú ľudia, tam sú aj nedostatky. Sme tu všetci na to, aby sme
hľadali riešenia.
Doteraz sa postoje cirkvi a vlády vnímali ako zmierlivé. Zmenilo sa niečo? Zostal vzťah narušený?
- Cirkev a štát sú pozvaní viesť dialóg. Obom by malo ísť na Slovensku o spoločné dobro ľudí. Neviem to teraz posúdiť.
Prečo sa katolícka cirkev častejšie verejne, respektíve hlasnejšie, nevyjadruje k problémom v slovenskej spoločnosti?
- Na túto otázku nepoznám odpoveď.
Ste jeden z mála vrcholných predstaviteľov cirkvi, kto sa nebojí verejne povedať svoj názor. Neobávate sa reakcie zvnútra cirkvi?
- Nie, neobávam sa. Ja som vo vyhlásení Rady pre pastoráciu v zdravotníctve vyzval k dialógu, k riešeniu problémov. Jednou z hlavných úloh cirkvi je rozdelených ľudí zmierovať, tak to robím.
Máte politické ambície?
- Nie, v žiadnom prípade. Som gréckokatolíckym biskupom. Viem, čo mám ako biskup robiť.
Myslíte si, že majú na Slovensku bežní, pracujúci ľudia dostatok možností, ako sa brániť, keď pociťujú krivdu a dosiahnuť pritom aj spravodlivý výsledok?
- Myslím, že mnohé tieto možnosti sú stále skôr na papieri. V skutočnosti sa buď nevyužívajú, lebo ľudia nevedia, ako na to, alebo nemajú - napríklad na domáhanie sa spravodlivosti súdnou cestou financie. Alebo, čo je ešte smutnejšie, inštitúcie nefungujú tak, ako by v riadnej, demokratickej spoločnosti fungovať mali (napríklad súdnictvo).
Otvorený list premiérovi
Biskup vyzval tento týždeň predsedu vlády Fica a ministra Čisláka, aby začali riešiť oprávnené požiadavky slovenských sestier. „Sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať.“ A dodáva: „Zároveň sa obraciam na predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov.“