V podobe ako ho poznáme teraz existuje už od stredoveku a stále je nevyhnutnou potravinou v každej domácnosti. Na maslá sa pozreli odborníci z českého časopisu dTest. Zaujímalo ich, koľko tuku či vody obsahujú a ako sú na tom s nežiadúcimi látkami. Všetky testované produkty si môžete pozrieť v januárovom vydaní dTestu.
Zásadnou súčasťou masla je tuk. Jeho obsah je zároveň parametrom, ktorý vypovedá o tom, či ide o pravé maslo. Legislatíva určuje jeho podiel na minimálne 80 %. „Dobrou správou je, že percentuálne limity neprekročilo ani jedno z masiel,“ uviedla Vanda Jarošová z českého dTestu. Dôležitým faktorom bola aj chuť a vôňa. Na kvalitu masla má vplyv spôsob kŕmenia, plemeno kráv, ročné obdobie či spracovanie mlieka.
Legenda
zelená - veľmi dobre
žltá - dobre
oranžová - uspokojivo
červená - dostatočne
čierna - nedostatočne
Čo musí spĺňať?
Podľa európskeho nariadenia je maslo veľmi presne definované. Ide o výrobok s obsahom mliečneho tuku najmenej 80 %, avšak menej ako 90 %. Obsah vody musí byť najviac 16 % a obsah tuku zbavenej mliečnej sušiny nesmie presiahnuť 2 %.
Kvalitný výrobok je delikátny
Dobré maslo sa pozná podľa jemnej, sladkej, príjemnej chuti a delikátnej vône. Na vôni sa podieľa 19 nestálych látok a aróma sa postupne mení s oxidáciou. Niektoré zdroje tvrdia, že čím je maslo svetlejšie, tým menej tuku obsahuje. Žltkavú farbu však môže výrobca dosiahnuť pridaním karoténu.
Farmárske - takýto výrobok legislatíva nepozná
So smotanovým zákysom - mliečny výrobok, ktorý musí obsahovať minimálne 75 % mliečneho tuku.
Stolové - je skladované najviac 24 mesiacov do dátumu výroby pri teplote 18 oC a nižších.
Slané - má pridané 1 až 3 % soli, ktorá prispieva k dlhšej trvanlivosti
Čerstvé - podľa legislatívy od jeho výroby uplynulo menej ako 20 dní
Tradičné - maslo získané priamo z mlieka alebo smotany
Je maslo lepšie ako margaríny?
Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment
Nasýtené tuky by nemali tvoriť viac ako 10 % z celkového energetického príjmu. Uprednostňovať maslo pred rastlinnými margarínmi výživoví odborníci jednoznačne neodporúčajú! Nasýtené a transmastné kyseliny zvyšujú koncentráciu cholesterolu zhruba dvakrát viac, ako ju dokážu viacnenasýtené mastné kyseliny znižovať!