Muži zákona ho chytili v Taliansku, keď chcel s chlapcom nastúpiť na loď do rodného Grécka. Mama Andrea (39) je odvtedy so synom v Ancone a čaká na rozhodnutie nášho súdu, ktoré by umožnilo chlapca priviezť späť domov. To však slovenská sudkyňa nevydala! Školáčika tak talianske úrady posielajú do ústavu.
Každý s napätím očakával, ako v piatok rozhodne sudkyňa Okresného súdu Bratislava I, práve jej verdikt mal nasmerovať ďalší osud malého Peťka, ktorého uniesol otec Christos (51) do Talianska. Predbežné opatrenie malo pomôcť tomu, aby miestne úrady poslali chlapca s mamou späť na Slovensko. Bol to však obrovský šok, keď sudkyňa nerozhodla. „Spôsobuje nám to komplikácie, ale musíme rešpektovať rozhodnutie súdu, lebo si zrejme potrebuje nejaké veci ozrejmiť a ustáliť,“ okomentoval advokát matky Andrej Gara.
Horšie však je, že taliansky súd nemá v rukách rozhodnutie zo Slovenska, a tak poslal chlapca do ústavu! „Bolo nám doručené rozhodnutie talianskeho súdu, ktorý zveruje deti do starostlivosti talianskemu sociálnemu úradu,“ tvrdí Gara. Dokonca súd vykázal od Peťka aj mamu. Kým doteraz mohla školákovi robiť aspoň spoločnosť, od piatka je všetko inak. „Je to pre nás neakceptovateľné rozhodnutie a nie je to dobrá situácia pre maloletého,“ hnevá sa právnik. Na prieťahy kompetentných tak opäť dopláca dieťa!
Podľa advokáta matky bude teraz Taliansko čakať na rozhodnutie slovenského súdu a potom sa uvidí, čo bude so školákom ďalej.
Prečo nerozhodla?
Slovenská sudkyňa nielen nerozhodla, ale nechala si čas až na 3. februára. Minimálne dovtedy bude Peťko umiestnený v ústave. Prečo to urobila? „Dnes nerozhodnem z dôvodu potreby zisťovania informácií z talianskeho súdu,“ sprostredkoval jej vyjadrenie hovorca Pavol Adamčiak. Aby toho nebolo málo, oficiálne len teraz zisťujú, kde sa maloletý v súčasnosti nachádza a aký súd o ňom rozhoduje. Ďalším argumentom je, že sudkyňa vec potrebuje konzultovať s odborníkmi na danú problematiku v inom štáte.
Nepomohli ani listy
Sudkyňu pri rozhodnutí o osude chlapčeka, ktorého talianske orgány odtrhli od oboch rodičov, neobmäkčil ani Peťkov list, ktorý jej napísal, kde ju prosí, aby ho poslala domov na Slovensko. V piatok pridal ďalší list, z ktorého sa tlačia slzy do očí. Zúfalý chlapček v ňom odkazuje: „Pani sudkyňa, ja chcem byť s maminou, veľmi ju ľúbim, nikdy už nechcem byť bez mamičky. Ja ľúbim Slovensko, ja tam bývam.“
Kontaktovali sme aj právničku otca, ktorý syna podľa našej polície uniesol, hoci v Amerike, kde striedavo žili, ho súd zveril práve jemu. „Som momentálne mimo, preto nie som oboznámená s týmito skutočnosťami,“ odpovedala na otázku, ako vníma Peťkov zámožný otec synovo umiestnenie v ústave.
Čo na to ministerstvo?
- Informovala som sa na OS BA I o stave konania, nemôžeme z pozície ministerstva spravodlivosti žiadnym spôsobom zasiahnuť do rozhodovacej činnosti sudcu. Verím, že sudkyňa rozhodne v čo najkratšom čase, pretože vec je naozaj urgentná.
Takto sa ťahá prípad
- Rodina žila v USA, po rozchode rodičov tamojší súd stanovil striedavú starostlivosť.
- Neskôr dieťa úplne zveril do starostlivosti otca, u nás je však rozsudok neplatný.
- V lete 2015 matka priviezla Peťka na Slovensko, kde ho prihlásila do školy.
- Otec pricestoval na Slovensko, kde sa o chlapca súdil, okresný súd rozhodol o návrate Peťka do USA.
- Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, otec aj tak minulý štvrtok naložil syna do auta spred školy na Podjavorinskej v Bratislave a chcel s ním utiecť do rodného Grécka.
- Slovenská polícia otca obvinila z únosu, hrozí mu 1 až 5 rokov za mrežami.
- Chlapca s otcom zastavili muži zákona v talianskom meste Ancone na trajekte do Grécka.
- Matka v deň únosu vycestovala do Talianska, kde je dodnes.
- Náš súd ešte nerozhodol o predbežnom opatrení na zverenie dieťaťa do starostlivosti, ktoré podala matka v deň únosu.
- Talianske úrady rozhodli, že chlapec bude umiestený v ústave.