Podľa jeho slov sa jej v prvom rade chceli zbaviť jej stranícki kolegovia z SDKÚ Ivan Mikloš (55) a Mikuláš Dzurinda (60). Zároveň zverejnil esemesky zo dňa pred osudným pádom vlády. V nich Radičovej poriadne naložil - podľa neho sa nikdy premiérkou stať nemala.
Esemesky sa týkali hlasovania o eurovale. „Nespájam to (hlasovanie) s dôverou vláde, čo bola vaša požiadavka,“ napísala ráno pred hlasovaním Sulíkovi Radičová. Napriek tomu ho na druhý deň spojila a vláda padla. „Myslel som si, že táto téma je za nami, no máme kampaň a pravidelne sa s tým stretávam,“ povedal pre Nový Čas Sulík. Radičová tvrdí, že do jeho kampane vstupovať nebude. „Dohoda padla až počas koaličnej rady, ktorá sa konala na druhý deň po esemeskách,“ vysvetlila Radičová. Na Sulíkovu adresu doplnila, že nie je problém vybrať si fakty, ktoré potvrdia vaše stanovisko, a opomenúť tie, ktoré s ním nesúladia.
Sama však povedala, že liberálovi dala súhlas len na zverejnenie jednej konkrétnej esemesky. „Mám audionahrávku, kde povolenie dala,“ odkazuje Sulík. Zároveň tvrdí, že Radičovej sa chceli zbaviť Mikloš s Dzurindom. Sám si totiž medzi nimi všimol veľké napätie. Exminister financií nám povedal, že s Radičovou mal nejaké vecné nezhody, ale že by neurobil nič na jej zosadenie. „Sulík svojimi postojmi len dokazuje, že sa v ničom nepoučil a že ostáva nedôveryhodným partnerom pre koaličnú spoluprácu,“ povedal Mikloš pre Nový Čas a Sulíka obvinil z klamstva, ktoré opakovane používa, aby sa vyvinil z toho, že hlasoval za vyslovenie nedôvery.
Výber SMS medzi Sulíkom a Radičovou
Richard Sulík (RS): Prepac vybil sa mi mobil. Ešte jednu vec by som ti rad pripomenul: ked v papiernicke povedal Hrusovsky, že ved aj ty môžeš podať demisiu, bola tvoja spontanna reakcia „tak to teda nie, ja sa pod návrat fica nepodpisem“.
Iveta Radičová (IR): Vo viere, ze sa dohodneme. A dohodli sme sa, ze budeme rokovat. A nespajam to s doverou vlade, co bola vasa poziadavka. Nepodpisujem sa pod navrat fica. Podpisujem sa pod zlyhanie nedosiahnutia dohody v koalicii.
(...)
IR: Co vlastne chces? Vymenit 3 koalicnych partnerov?
RS: Partnerov nerieš. Chcem po tebe, aby si bola zodpovedná voči tvojej funkcii. Vo februári 2010 som ti vravel, že na to nemáš, napriek tomu si za každú cenu chcela byt premierkou. Teraz ňou si a zradis veľké množstvo ľudí ked zdupkas
IR: Uvedom si, ze dovodom rokovani je rozpor medzi sas a tromi koalicnymi partnermi. Riesim partnerov.
RS: Áno je rozpor, ale vo veci, ktorá je PROTI programovemu vyhláseniu. Taký istý rozpor sa nájde aj pri vatikanskej zmluve, obcianstve a marihuane. Len pri eurovale je to navyše diktát Bruselu a všetci majú plne gate. Ked teraz zdupkas, podpises sa pod hroznu vec. A ked uz musíš silou mocou odísť tak aspoň urob na záver správnu vec. (...)
IR: Na vatikanskej zmluve padla dzurindova vlada. Prijali ste moj navrh, aby temy, ktore nas rozdeluju, sme v pvv neriesili, hladali mozne dohody pocas volebneho obdobia.
RS: No a čo? Ked raz niečo nie je v PVV, dokonca je to v rozpore, tak predsa nemôžeš kvôli tomu dávať demisiu. Podiel Slovenska je najvyssi a všetko pôjde na banky. Iveta, spamataj sa, ideme rovno do zahuby.
IR: Mam otazku, s inym premierom - miklos, dzurinda, by si sa na eurovale dohodol?
RS: Tvoja otázka predpokladá, že aj pre Sas je euroval zámienka, ako sa zbaviť teba. Lenže zabudas, ze my sme išli do vlády s tebou (napriek výhrade, ktorú som ti vo feb. 2010 oznámil) a ako si si dúfam vsimla, dôsledne a uprimne sme stali za tebou, celu tu dobu. (...)
Ľudia majú radi zradu, ale nie zradcov
Ján Baránek: „SaS hovorila, že nezahlasuje za ten euroval aj za cenu pádu vlády. V tom má Sulík pravdu. Ale je to polovičné tvrdenie, lebo SaS nepodporila vládu. Problém je v tom, že pravica teraz bojuje medzi sebou. Dopadne ako Matovič, ktorý zverejňoval nahrávky. Stale platí - ľudia majú radi zradu, ale nemajú radi zradcov.“
Ako Radičová skončila
- 8. SEPTEMBER 2011 - silíkovci predstavili brožúrku s argumentmi proti schváleniu ďalšieho eurovalu
- 11. SEPTEMBER – sulíkovcov obviňujú z porušenia záverov koaličnej rady
- 12. SEPTEMBER – prebieha maratón rokovaní o podpore eurovalu, Slovensko o jeho schválení bude rozhodovať ako posledná krajina EÚ
- 13. SEPTEMBER – SaS je proti spájaniu eurovalu s pádom vlády
- 19. SEPTEMBER – Mikloš tvrdí, že hlasovanie o rozšírenom eurovale majú spojiť s hlasovaním o dôvere vlády
- 4. OKTÓBER – uvažuje sa o kompromise a zvýšení objemu časti eurovalu
- 6. OKTÓBER – SaS uvažuje, že za euroval zahlasuje s podmienkou zriadenia komisie, v ktorej budú zastúpené všetky parlamentné politické strany
- 8. OKTÓBER – požiadavky SaS zamietli, sulíkovci tvrdia, že za euroval hlasovať nebudú
- 10. OKTÓBER – Radičová sa rozhoduje medzi tromi alternatívami – spojiť hlasovania, podať demisiu, ak euroval neprejde, alebo demisiu pred hlasovaním
- 11. OKTÓBER – na schôdzi parlamentu Radičová spája hlasovania o navýšení eurovalu s dôverou vlády, sulíkovci hlasovali nie, vláda padá