Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľa kanadského verejného zdravotníctva Gregoryho Taylora. Ten uviedol, že vírusom sa v cudzine nakazili dvaja ľudia z kanadskej provincie Britská Kolumbia, jeden z provincie Alberta a ďalší z provincie Quebec. Dvaja ľudia vyzdraveli a o ďalších dvoch neposkytol podrobnosti.
Existuje malé až nulové riziko, že sa obyvatelia Kanady nakazia vírusom zika, keďže komáre, ktoré ho prenášajú, sa nedokážu prispôsobiť klimatickým podmienkam v krajine, dodal Taylor.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že Kanada a Čile sú jediné dve krajiny Severnej a Južnej Ameriky, kde je šírenie vírusu nepravdepodobné.
Predstavitelia Brazílie a medzinárodných zdravotníckych organizácií sa snažia zistiť, či rozsiahly výskyt vírusu súvisí so zdanlivo náhlym nárastom prípadov detí, ktoré sa narodili s deformáciami.
Santo Domingo - Tisíce vojakov, zdravotníkov a záchranárov sa rozmiestňujú po celej Dominikánskej republike, aby vydezinfikovali a vyčistili oblasti s predpokladaným výskytom komárov a zároveň vzdelávali obyvateľov o víruse zika.
Karibský štát hlásil desať potvrdených prípadov nákazy, ale nie sú medzi nimi tehotné ženy. Armáda však oznámila, že tento týždeň zabezpečí 100 lekárov, ktorí budú pomáhať pri zisťovaní a liečbe prípadov infekcie.
Ministerka zdravotníctva Altagracia Guzmánová varovala, že v Dominikánskej republike sa môže vírusom nakaziť pol milióna ľudí, ak sa nepodniknú preventívne opatrenia.
Brazília - Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová oznámila, že federálna vláda spustila celoštátnu operáciu zameranú na vyčistenie oblastí, kde sa rozmnožujú komáre prenášajúce vírus zika.
Politička zdôraznila, že Brazília prehrá vojnu s týmto hmyzom, ak sa nezmobilizuje celá spoločnosť a nezlikviduje plochy stojatej vody, ktorá je liahňou komárov.