Chybu robia všetci tí, ktorí začnú len cvičiť a nezmenia zároveň jedálniček. Prečo? Telo totiž pri zvýšení fyzickej záťaži zmení metabolizmus. Začne spaľovať efektívnejšie. Bohužiaľ z toho teda vyplýva, že na väčší výkon spotrebuje menej energie. Čo v preklade znamená pomalšie chudnutie.
Niekto tak môže tráviť hodiny denne v posilňovni a rovnako neschudne. Ak sa totiž napcháva energeticky bohatými potravinami, telo sa na záťaž adaptuje a tukov sa nezbaví. Pre chudnutie je nevyhnutné zvýšiť príjem bielkovín, pokojne aj rastlinných, a znížiť celkový prísun energie viazanej v živinách. Objem potravy sa tým zmenšiť nemusí, celkový prísun energie áno.
Doktor Herman Pontzer zo City University of New York sa zaoberá zákonmi ľudského metabolizmu a v experimentálnom výskume preukázal, že sa telo na záťaž rýchlo adaptuje. Keď ľudia začnú cvičiť, väčšinou schudnú, ale po čase tento trend ustane.
"Fyzicky najaktívnejší ľudia (v našej štúdii) vydali rovnaké množstvo energie ako ľudia, ktorí cvičili len mierne," tvrdí Pontzer. Vydaná energia samozrejme nie je jediné meradlo, ľudia, ktorí cvičia veľmi aktívne, majú lepšiu kondíciu a silnejšie svaly. Avšak z hľadiska chudnutia nemusí byť extrémna fyzická záťaž v dlhodobom meradle výhodná.
"Máme tony dôkazov, že je cvičenie dôležité pre udržiavanie zdravého tela a mysle a táto práca na tom nič nemení. Čo výskum ale dodáva, je to, že sa musíme pri chudnutí zamerať tiež na jedálniček, najmä keď ide o chudnutie a prevenciu nezdravého priberanie na váhe," dodáva doktor Pontzer.