Najvážnejšie to vyzerá v prešovskej a žilinskej nemocnici, kde odchádza dokopy minimálne 470 sestier. Ministerstvo zdravotníctva však dôvod na paniku nevidí. Fakultná nemocnica v Žiline dnes večer zatvára lôžkovú časť oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. „V súvislosti s dočasným uzavretím lôžkovej časti OAIM je dohodnutá spolupráca s okolitými nemocnicami,“ uviedla hovorkyňa zariadenia Viera Jurčiová. Pacientov vraj budú prepravovať do Martina, Čadce, Dolného Kubína či Považskej Bystrice.
V Prešove sa tiež pripravujú na mimoriadnu situáciu. Z celkového počtu 1 100 sestier odchádza 300. Predsedníčka tamojších sesterských odborov Beáta Čonková potvrdila, že nevie o žiadnych zmenách. „Neviem, že by kolegyne sťahovali výpovede,“ spomenula Čonková. O tom, že po ich odchode dôjde k problémom, svedčia výroky kompetentných. „K 31. januáru požiadalo vedenie fakultnej nemocnice o spoluprácu Armádu SR,“ povedala tamojšia hovorkyňa Renáta Cenková. Vojenskí zdravotníci majú posilniť anestéziologický tím. Akútna starostlivosť bude podľa nej plnohodnotne zabezpečená.
Dôjde však k redukcii lôžok, prípadne sa pozastaví činnosť niektorých oddelení a o pacientov sa postará iná nemocnica v kraji. Odborárky Iveta Lazorová a Monika Kavecká pred víkendom rokovali aj s premiérom Ficom, ale bez konkrétneho výsledku. Ministerstvo zdravotníctva stále tvrdí, že platy sestier sa zvyšujú a nevidí dôvod na výpovede. „Plošne ide o navýšenie o 16 percent. V súkromných nemocniciach môže ísť o zvýšenie mzdy aj o 200 eur. Hovoríme o úprave miezd všetkých asi 38 000 zdravotníkov. Zároveň zákon garantuje každoročnú valorizáciu platov,“ poznamenal hovorca rezortu Peter Bubla.
Koľko sestier končí
Trnava - 62
Žilina - 172
Prešov - 305
Trenčín - 56
Martin - 38