Veď aj za Slovensko na bratislavskom európskom šampionáte súťažili Talianka, Američanka a Švéd. A tak nečudo, že existujú dokonca špeciálne krasokorčuliarske internetové „zoznamky“.
Na nich si pretekár či pretekárka nájde v prípade potreby nového partnera. Niekedy je to na webe, no oveľa častejšie v tom majú prsty tréneri, ktorí sa poznajú a dajú dohromady svojich zverencov. Potom nemôže nikoho prekvapiť toto číslo z ME 2016: zo 159 štartujúcich súťaží 48 za inú krajinu, než v akej sa narodila. Teda takmer tretina, presnejšie 30,2 percenta.
„Kraso“ je dokonca tak benevolentné, že nevyžaduje ani občianstvo krajiny, za ktorú pretekár či pretekárka štartuje. Svetovej únii stačí papier, že sa národné zväzy dohodli. Toto platí pre MS či ME, v prípade olympiády je už občianstvo nutné. V prípade našich „legionárov“ ho už má tanečníčka Federica Testová, ktorá ho dostala ešte v novembri 2013, keď sa s Lukášom snažili vybojovať si účasť na zimnej olympiáde v Soči. Sólistka Rajičová má dve občianstva, americké i slovenské ako dcéra dvoch Slovákov. No Michael Neuman, syn Češky a Slováka, ktorý sa narodil v Štokholme, má iba súhlas švédskeho zväzu.
Pri pohľade na štartovú listinu a miesta narodenia účastníkov sa vo väčšine krajín nájde jeden legionár. Dokonca aj taká krasokorčuliarska veľmoc ako Rusko, ktorá svojich odchovancov rozdáva, má jednu. Tá síce pre zranenie v Bratislave chýbala, no aj tak je Japonka Juko Kavagutiová absolútnu raritou a ani odborníci dlho nechceli veriť, že by Rusko nedokázalo nájsť „svoju“ krasokorčuliarku pre Alexandra Smirnova... Raritou je Aľona Savčenková. Rodáčka z Ukrajiny reprezentuje Nemecko a jej v poradí už štvrtým partnerom je Francúz Bruno Massot!