Podľa vyjadrenia jedného z predstaviteľov spolkovej vlády sa ráta s posielaním takýchto utečencov do tzv. tretích krajín, pričom by malo ísť o krajiny, cez ktoré sa tieto osoby dostali do EÚ. "Vyjednávame s Tureckom a inými krajinami o spätnom preberaní aj tých utečencov, ktorí pochádzajú z tretích štátov," povedal šéf úradu nemeckej kancelárky a vládny koordinátor pre záležitosti migrácie Peter Altmaier v rozhovore pre týždenník Bild am Sonntag, z ktorého cituje agentúra DPA. Odsun do niektorej z krajín, cez ktoré utečenci prechádzali na ceste do EÚ, má byť riešením v situáciách, keď ich nie je možné poslať naspäť do vlasti vzhľadom na pokračujúcu vojnu alebo hrozbu mučenia, popravy či prenasledovania. V niektorých prípadoch navyše utečencov odmietajú prijať samotné krajiny pôvodu.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa snažila v sobotu utíšiť čoraz hlasnejších kritikov svojej politiky otvorených dverí pre utečencov, keď zdôraznila, že sa azylanti zo Sýrie a Iraku vrátia domov po tom, ako sa tamojšie konflikty skončia.
Altmaier pre Bild am Sonntag povedal, že od začiatku roka 2015 už Nemecko opustilo približne 50.000 utečencov, a to dobrovoľne, ako aj na základe rozhodnutia o vyhostení. "Mnohí sa otočia pred tým, ako podajú žiadosť o azyl, keď sa im vysvetlí, že nemajú žiadne vyhliadky na úspech... Podobne ako v prípade balkánskych štátov budeme vysielať jasné signály, že sa neoplatí prísť do Nemecka, ak ste Alžírčan, Tunisan alebo Maročan," upozornil vládny koordinátor, pričom narážal na rozšírený zoznam tzv. bezpečných krajín.