Na mimoriadnom brífingu pred Fakultnou nemocnicou s poliklinikou (FNsP) v Žiline to v pondelok po polnoci povedala predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Monika Kavecká. "Nádej vidíme v Národnej rade SR, ktorá by mohla vytvoriť tlak na vládu, aby riešila vzniknutú situáciu. Sme presvedčené, že v diskusii môžeme nájsť riešenie súčasného krízového stavu. Sme pripravené vyjednávať a dohodnúť sa na kompromisnom riešení. Nechceme ho v tejto chvíli konkretizovať, ale máme ho pripravené pre potreby rokovania," povedala Kavecká.
Upozornila, že nemocnice opúšťajú sestry aj v ďalších mestách – Prešove, Trnave, Trenčíne, Dolnom Kubíne a Martine. "Sestry budú slovenskému zdravotníckemu systému chýbať. Bez prijatia našich návrhov by to trvalo o niečo dlhšie, ale prišlo by nakoniec k rovnakej situácii. Dlhodobo na to poukazujeme a je to fakt. Priemerný vek zdravotnej sestry je vysoký, blíži sa k päťdesiatke. A mladšie sestry, predovšetkým z dôvodu nízkeho ohodnotenia, nemajú záujem vykonávať toto povolanie na Slovensku," dodala predsedníčka OZSaPA.
Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek, spustili akciu hromadných výpovedí vlani 25. novembra. Parlament vtedy schválil zákon, ktorý upravil ich mzdy. Platí od januára 2016, a to aj napriek tomu, že ho prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal. Zdravotníci sa sťažujú, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ho, naopak, považuje za korektný a solídny. Výpovede označil za protest proti zvyšovaniu platov.