Napriek tomu, že hrozí kolaps v niektorých nemocniciach - minimálne v Žiline a v Prešove a prázdne triedy v školách. Po rokovaniach s pedagógmi a so zdravotníkmi sa totiž nedohodli na žiadnom kompromisnom riešení a situácia zostáva stále nejasná. Pýtali sme sa odborníkov, prečo si premiér zvolil takúto taktiku a vybrali 5 dôvodov, prečo Ficovo stanovisko napriek kritike z viacerých strán a demonštráciám v uliciach zostáva už niekoľko týždňov rovnaké: „Premiér sa učiteľom i sestrám môže pozrieť priamo do očí, lebo jeho vláda zvýšila platy učiteľov v sume 482 miliónov eur a na platy sestier pridala 55 miliónov eur.“
1. Kvôli imidžu rozhodného a úspešného politika
Fico podľa odborníkov prezentuje štyri roky vládnutia ako sériu svojich úspechov. „Nechce teraz ukázať, že hocikedy ustúpi tlaku. Ak by súhlasil s požiadavkami učiteľov a sestier, priznal by, že nie je v poriadku to, čo o svojich úspechoch tvrdí. Nabúralo by mu to volebnú koncepciu, ktorá stojí na tom – to, čo robíme, robíme dobre,“ konštatuje politológ Tomáš Koziak. Pridáva sa aj Ján Baránek s tvrdením, že Fico pred voľbami nechce ukázať svoju slabosť. „V školstve to treba riešiť reformou, ale v prípade sestier vie zmenu prijať vláda,“ uviedol odborník. Dodáva, že pri treťom balíčku premiér sám tvrdil, že keď je na tom štát dobre, ľudia si zaslúžia, aby sa o to podelil.
2. Nechce naštrbiť vlastné výroky o úspechoch vlády
Premiér sa často na tlačovkách chváli, čo všetko vláda spravila pre ľudí. Odborník na politický marketing Róbert Slovák však pripomína, že Fico robí aj komunikačné chyby. „Stále sa venuje zástupnej téme - utečencom. Robí to zle, lebo každý občan pozná z rodiny alebo na sebe problémy sestričiek aj učiteľov. Smer vie dobre komunikovať len témy, ktoré sám prinesie,“ konštatuje odborník. Tvrdí, že keby sa premiér inak postavil k problémom týchto skupín, tak mohol byť tým, kto ľudí počúva a pomáha, čo by mu imidž vylepšilo aj keď by reálne zmeny boli malé.
3. Do volieb zostáva málo času
Premiér podľa analytikov dobre vie, že tlak nespokojných skupín musí vydržať už len pár týždňov. „Vôbec neočakávam splnenie požiadaviek, ktoré sa teraz tesne pred voľbami objavili,“ uviedol sociológ Pavel Haulík. Politický analytik Tomáš Koziak pripomína, že z technickej stránky pritom má priestor na zmeny. „Parlament musí rokovať, kým ho nenahradí nový. Nie je problém prijať akýkoľvek zákon,“ dodáva.
4. Učitelia a zdravotné sestry - nie sú súdržní
Problémom tiež je, že napriek nespokojnosti mnohých učiteľov a sestier ani jedna skupina nie je až taká veľká a súdržná. Z učiteľov štrajkuje len niekoľko percent a sestričky môžu ochromiť len niektoré nemocnice. „Fico sa správa ako konzervatívny politik. Učitelia aj sestry majú problém nielen medzi sebou, ale aj s podporou verejnosti, čo Ficovi hrá do karát,“ povedal politológ Ján Baránek. Mohli by sa ozvať ďalší nespokojní
5. Mohli by sa ozvať ďalšie nespokojné skupiny
Okrem zdravotníkov a pedagógov sú na Slovensku ďalšie skupiny, ktoré by sa mohli sťažovať na svoju situáciu. „Fico by peniaze našiel, keby chcel. Znamenalo by to však pre neho uznanie porážky, a to si nemôže teraz dovoliť,“ vysvetľuje sociológ P. Haulík s dodatkom, že keď by ustúpil raz, tak verejne by sa mohli ozvať ďalší, ktorí chcú zlepšenie vo svojom odbore. „A to už by potom nevedel ustáť,“ povedal.