Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na centrálu Demokratickej strany v Iowe. Podľa televízie CNN získala táto vysoká favoritka 49,8 percenta hlasov. Na druhom mieste skončil s nečakane malou stratou - len 0,2 percenta hlasov - senátor za štát Vermont Bernie Sanders, ktorý ju v ostatnom čase začal dobiehať aj v prieskumoch verejnej mienky. Rozdiel medzi nimi bol pritom na začiatku sčítavania hlasov viac ako šesť percent.
Výsledky však stále nie sú konečné, pretože sa čaká na údaje z 11 okresov, uviedla agentúra BNO News. Popredné americké médiá - televízia CNN či agentúra AP - preto zatiaľ nevyhlásili za víťaza nikoho.
Podľa prvých komentárov sú výsledky volieb pre Clintonovú nepriaznivé, pretože Sanders, ktorý bol v Iowe schopný mobilizovať najmä mladých ľudí, sa k nej nebezpečne priblížil. Súboj demokratov o Biely dom bude po dnešnej volebnej noci iba záležitosťou Clintonovej a Sandersa. Americké médiá totiž oznámili, že z neho odstúpil bývalý guvernér štátu Maryland Martin O'Malley. V Iowe získal iba 0,6 percenta odovzdaných hlasov a od začiatku bol bez šance na úspech. Clintonová ešte pred zverejnením konečných výsledkov v príhovore k stúpencom povedala, že v Iowe si "vydýchla od úľavy", nevyhlásila sa však za víťazku.
V Iowe v pondelok odštartoval maratón primárok (primaries) a volebných zhromaždení, ktoré sa postupne uskutočnia vo všetkých amerických štátoch. Vzíde z nich súper úradujúceho demokratického prezidenta Baracka Obamu. Voľby hlavy štátu sa uskutočnia 8. novembra. Po skončení primárok a caucusov si obe veľké strany zvolia na svojich zjazdoch prezidentských kandidátov (18. júla republikáni, 25. júla demokrati). Uchádzači o nomináciu musia dovtedy presvedčiť 1237 delegátov v republikánskom, resp. 2382 v demokratickom tábore. V Iowe sa "hralo" o 30 delegátov u republikánov a 44 u demokratov.