Pravidelné trénovanie pohybu totiž vyvoláva trvalé zmeny v mozgu a zdokonaľovanie umeleckých schopností. Preukázali to sledovaním zmien v mozgu magnetickou rezonanciou počas ôsmich mesiacov. Funkčná magnetická rezonancia mozgu pri jedenástich baletných tanečníkoch vo veku devätnásť až päťdesiat rokov preukázala, že už po siedmich týždňoch tvrdého tréningu sa v kôre mozgu vytvorili štruktúry, ktoré uľahčovali učenie nových krokov a choreografií.
Čím viac teda tanečník cvičil a získaval skúsenosti, tým geniálnejší jeho mozog bol v učení sa ďalším a novým druhom pohybu. "Cvičenie skutočne vedie k dokonalosti," tvrdia autori z Univerzity v Yorku s tým, že toto klišé minimálne v prípade tanca a baletu určite platí.
Pomocou funkčnej magnetickej rezonancie potom autori štúdie zistili, že tréning viedol k zmenám v prepojení neurónov a efektívnosti ich činnosti v tých častiach mozgu, ktoré riadia motorické funkcie a učenie. Sledované osoby potom boli nielen presnejšie v pohybovej stránke, ale dokázali si oveľa ľahšie vizualizovať nový typ pohybu a choreografiu a učili sa ho kratšiu dobu. S každým ďalším tréningom a novo naučeným sa teda ich schopnosti zdokonaľovali.