Po šiestich pracovných dňoch sa na Slovensku vo viacerých školách stále neučí, niektoré sa vracajú do normálu. Nový Čas hľadal tie najvytrvalejšie v zápase s vládou o platy a postavenie učiteľa v spoločnosti. Zaujímavé je, že organizátori štrajku hovoria o úplne iných číslach zapojených škôl ako ministerstvo. Ako je to možné?
Učiteľské platy a financovanie školstva sa má riešiť až po marcových parlamentných voľbách. Takýto je výsledok mimoriadneho zasadnutia školského výboru parlamentu. Jeho členovia len odhlasovali výzvu pre všetky kandidujúce strany, aby sa zaviazali prijať vzdelávací program na ďalšie štyri roky aj s potrebným finančným zabezpečením. Branislav Kočan zo štrajkového výboru upozornil, že bagatelizovanie štrajku môže dopadnúť zle najmä pre naše deti. „Podľa našich prepočtov odpadlo, alebo bolo neodborne suplovaných asi 300 000 vyučovacích hodín. Situácia je teda vážna. Blížia sa celoštátne testovania, maturity.
Aké opatrenia vláda doteraz urobila, aby sa všetky deti mohli učiť?“ hovorí Kočan. Podľa organizačného výboru k včerajšiemu dňu bolo zatvorených 219 škôl. Základná škola na bratislavskej Drieňovej ulici je jednou z najvytrvalejších škôl v hlavnom meste. V štrajku sú učitelia od prvého dňa, teda od 25. januára. Druhý stupeň sa tu vôbec neučí, niektoré učiteľky prvého stupňa sa vrátili do práce včera. „Na začiatku nám štrajkovalo 58 ľudí a teraz štrajkuje 37 učiteľov,“ uviedol riaditeľ Gabriel Kalna. Úplne zatvorená je už päť dní aj ZŠ Pankúchova v Petržalke. „Zatiaľ štrajkuje 39 pedagógov a od stredy len 30. Budeme zabezpečovať vyučovanie pre prvákov a druhákov, školský klub detí a stravovanie,“ uviedol riaditeľ ZŠ Pankúchova Štefan Rác.
Každý má iné čísla
Počet zatvorených škôl podľa ministerstva: 58
Počet zatvorených škôl podľa organizátorov štrajku: 219
Ako to vysvetlili?
Rezort školstva tvrdí, že uvádza čísla nahlásené z okresných úradov. Riaditelia musia podľa vyhlášky oznámiť prerušenie a zmenu vyučovania. Štrajkový výbor škôl narátal o 161 viac. Podľa nich ministerstvo uvádza len tie, kde sa neučí ani jeden žiak. Výbor školy ráta na základe čísel na stránke a započítavajú tam aj tie, ako je napríklad spomínaná ZŠ Drieňová so zatvoreným 2. stupňom. „Na webovej stránke máme registráciu, mená a priezviská ľudí a škôl. Vyzývame ich, aby to aktualizovali. Nie je také malé množstvo, ako uvádza ministerstvo,“ uviedol Viktor Križo zo štrajkového výboru.